Tag cyberprzestępczość
Rozmiar czcionki
- Oszustwo "na inwestycje" - historia pani Anieli (FILM) Fałszywe inwestycje to obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo to polega na nakłonieniu ofiary za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. Tylko szybka reakcja uchroniła Panią Anielę przed utratą dużej kwoty. Zobacz jej historię.
- "Dołącz do nas", czyli rozmowy o służbie z policjantami - praktykami w komendzie wojewódzkiej Kolejna odsłona naszej opolskiej kampanii "Dołącz do nas" odbyła się w murach Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmowy z funkcjonariuszami z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej, cyberkryminalnymi czy z pracownicami laboratorium kryminalistycznego to tylko część z atrakcji, które czekały na wszystkich chętnych. Na własne oczy można było również przekonać się jak wygląda praca przy odciskach linii papilarnych czy trening w symulatorze policyjnych interwencji.
- Policja w Internecie – cyberpiraci z zarzutami Czasy targowisk i „pirackich” kaset przeszły już do lamusa. Opolscy cyberkryminalni zatrzymali 19 i 22-latka. Sprzedawali oni gry w wersji cyfrowej wprost ze swoich kont internetowych. Młodszy miał narazić autorów gier na stratę rzędu 10 000 złotych, ten starszy podejrzany jest o przeprowadzenie ponad 200 nielegalnych transakcji o wartości blisko 50 000 złotych. Obaj usłyszeli zarzuty związane z prawem autorskim. Grozi im nawet do 5 lat więzienia. Muszą się także liczyć z obowiązkiem wyrównania szkody.
- Konferencja dotycząca bezpieczeństwa w internecie Czy internet jest bezpieczny? Na co powinni zwracać uwagę dzieci, młodzież, a także dorośli? To tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji pn. ,,Cyberbezpieczny uczeń – dziś uczeń jutro dorosły". W spotkaniu z ramienia opolskiej Policji uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Jarosław Kaleta i I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Adam Tychowicz.
- Hakerzy w rękach policjantów Policjanci zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o włamanie do sieci komputerowej. Mieszkańcy naszego województwa zaszyfrowali dane znajdujące się na dyskach jednej z instytucji uniemożliwiając jej prawidłową działalność. Do tej sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli komputery oraz różnego rodzaju nośniki pamięci. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.
- Tabletki na przerwanie ciąży okazały się magnezem Prawie 200 000 złotych strat i blisko 600 oszukanych osób, to ustalenia policjantów zajmujących się cyberprzestępczością. 22-letnia kobieta i 31-letni mężczyzna, poprzez portale internetowe, sprzedawali lek na przerwanie ciąży. By uwiarygodnić swoją działalność, podawali się za pracowników gabinetu ginekologicznego. Oboje usłyszeli już zarzuty, a za ten czyn grozi im teraz do 8 lat więzienia.
- Opolscy policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie Niska cena i 100-letnia aktualizacja. Taką ofertą oprogramowania automap zainteresowali się policjanci z cyberprzestępczości, przeglądając jeden z internetowych portali aukcyjnych. Funkcjonariusze ustalili, że oprogramowanie pochodzi z nielegalnego źródła. Pokrzywdzony przestępstwem straty wycenił na blisko 40 000 złotych.
- Akcja opolskich policjantów – zabezpieczono mienie warte ponad 160 000 złotych Zabezpieczone komputery, dyski zewnętrzne i sprzęt do diagnostyki samochodowej – to efekt pracy opolskich policjantów zajmujących się cyberprzestępczością. Podejrzani z powiatu głubczyckiego i prudnickiego podrobione towary wystawiali na jednym z portali internetowych. Wartość zabezpieczonego mienia to ponad 160 000 złotych.
- 30-latek zatrzymany za rozpowszechnianie gali KSW Policjanci z Opola i Kluczborka zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozpowszechnianie prawnie chronionej transmisji telewizyjnej. Nielegalnie udostępnioną galę sztuk walki, w jednym czasie na portalu społecznościowym, obejrzało ponad 33 000 osób. Podczas zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli telefon 30-latka, który służył do popełnienia przestępstwa. Zatrzymany usłyszał już zarzut w tej sprawie. Teraz za rozpowszechnianie cudzego utworu grozi mu kara do 2 lat więzienia.
- 38-latek zatrzymany za child grooming Kryminalni z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 38-latka podejrzanego o przestępstwa seksualne. Mężczyzna poprzez Internet namawiał osoby małoletnie, by wysyłały mu swoje nagie zdjęcia. Podczas zatrzymania policjanci zabezpieczyli w jego mieszkaniu telefony oraz komputery, na których znajdowały się materiały pornograficzne z udziałem małoletnich. Zatrzymany usłyszał już zarzuty.
- W sieci nie jesteśmy anonimowi - spotkania z gimnazjalistami Ponad 100 gimnazjalistów brało udział w spotkaniu poświęconemu bezpieczeństwu w sieci. Specjalista z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, który na co dzień zajmuje się ściganiem cyberprzestępców, opowiadał o tym, jak nie zostać ich ofiarą. Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała poruszanych zagadnień.