Tag oszustwa
Rozmiar czcionki
- Oszustwo "na inwestycje" - historia pani Anieli (FILM) Fałszywe inwestycje to obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo to polega na nakłonieniu ofiary za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. Tylko szybka reakcja uchroniła Panią Anielę przed utratą dużej kwoty. Zobacz jej historię.
- Uważajmy na oszustów Przestępcy nieustannie szukają nowych sposobów, by się wzbogacić. Ich ofiarami często padają osoby starsze oraz samotne, które nie potrafią odmówić pomocy. Bądźmy czujni. Nie wpuszczajmy do swoich mieszkań osób, których nie znamy. Oszuści pod pretekstem pomocy mogą próbować dostać się do waszego mieszkania. Taka wizyta może mieć przykre zakończenie.
- Oszustwo na BLIK, podszywają się pod znajomych i wyłudzają pieniądze Kluczborscy policjanci ostrzegają przed nowym rodzajem oszustwa na BLIK. W ostatnim tygodniu kolejne osoby powiadomiły nas o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywają się na portalach społecznościowych pod naszych znajomych lub rodzinę, prosząc nas o pożyczkę pieniędzy bo sprawa jest bardzo pilna. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Apelujemy, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.
- Uważajcie na oszustów internetowych!!! Twój znajomy prosi cię poprzez konto społecznościowe o podanie numeru telefonu, a następnie o przesłanie otrzymanych sms-em kodów? Uważaj - to może być oszustwo. Później przy opłacie rachunku telefonicznego może czekać na Ciebie niemiła niespodzianka. Bądźcie czujni!!!
- Bądź ostrożny przy płatnościach Oszuści mają coraz to nowsze metody, by wyłudzić od nas pieniądze. Tym razem poszkodowany miał dopłacić do usługi kurierskiej, którą wcześniej zamówił. Lecz zamiast 98 groszy z jego konta zniknęło 2 500 złotych. Dlatego zachowajmy czujność i dokładnie czytajmy wiadomości, które do nas trafiają.
- Bądźmy ostrożni - oszuści próbują różnych sposobów Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze wciąż zmieniają swoje metody. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i rozważnym w codziennym życiu. Metoda na "policjanta", oferowanie podrobionego towaru czy fałszywe zbiórki na szlachetny cel. Przeczytajcie nasze rady, o tym jak rozpoznać podejrzaną sytuację i jak nie dać się oszukać.
- Nie zamawiałeś paczki? Nie odbieraj! To może być oszustwo Oszuści mają co raz to nowsze sposoby, by wyłudzić od nas pieniądze. Wysyłają za pobraniem niezamawiane paczki, w których są bezwartościowe rzeczy. Warto więc zachować czujność. Nie przyjmować przesyłek, których nie zamawialiśmy, a tym bardziej za nie płacić.
- Fałszywi policjanci już zatrzymani Wracali z kolejnego oszustwa metodą "na policjanta", kiedy zostali zatrzymani przez opolskich kryminalnych. Mowa o 3 mieszkańcach Śląska, którzy w ręce policjantów, wpadli tuż przy bramkach na autostradzie A4. Funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi pieniądze oraz kilkanaście telefonów komórkowych. Poszkodowane - starsze osoby – straciły ponad 100 000 złotych. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy.
- Dobrze czasami zadzwonić do swojego komendanta Najpierw był niespodziewany telefon i niecodzienny rozmówca. Mężczyzna przedstawił się za "policjanta" i powiedział o prowadzonej akcji. Znacie ten scenariusz? Na szczęście oszukana 71-latka zadzwoniła do mł. insp. Dariusza Dregana - p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Nysie. Ten, natychmiast ruszył z pomocą i odzyskał przelane już na konto oszustów pieniądze.
- Uważajmy na oszustów - wciąż zmieniają swoje metody! Seniorka z Opola skrupulatnie wypełniała instrukcje oszustów. Zmanipulowali ją w swoją intrygę - cały czas byli z nią w kontakcie telefonicznym. Prawie doszło do przekazania pieniędzy. Na szczęście po drodze była komenda policji. 70-letnia kobieta postanowiła zweryfikować tam swoje wątpliwości. To uratowało oszczędności jej życia. Pamiętajmy - oszuści nie mają wakacji, zachowajmy czujność.
- Oszukiwał hurtowników – wpadł w policyjną zasadzkę 30-latek mógł oszukać nawet kilkudziesięciu hurtowników na terenie niemal całego kraju. Wpadł w policyjną zasadzkę w Opolu. Zatrzymany na „gorącym uczynku” mężczyzna, na podstawie sfałszowanego potwierdzenia przelewu bankowego, próbował wyłudzić towar. Straty wynikające z jego przestępczej działalności mogą sięgać nawet 100 000 złotych. Grozi mu teraz kara do 8 lat więzienia. Policjanci zabezpieczyli dodatkowo mienie mężczyzny na poczet przyszłych kar. Sprawa ta ma charakter rozwojowy.
- Uważajcie na oszustów!!! Dużo szczęścia miała 76-letnia mieszkanka Opola, do której zadzwonili oszuści. Mężczyźni przedstawili się za policjantów zwalczających nieuczciwych bankowców i poprosili o wzięcie 50 000 złotych kredytu. Pracownica banku szybko zorientowała się, że kobieta rozmawiała z przestępcami i powiadomiła prawdziwych policjantów. Dzięki temu mieszkanka Opola nie padła ofiarą oszustów.
- Uważajmy na internetowych oszustów Na prawie 50 000 złotych zostały okradzione dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego. To „efekt” znajomości z internetowymi oszustami. Dlatego pamiętajmy, że oszuści dzięki sieci mogą wymyślać wiele tożsamości, zawodów i profesji tylko po to, aby nawiązać kontakt i stopniowo zdobyć zaufanie swojej ofiary. Później zrobią wszystko, aby ją okraść.
- Zamiast złota oferowali tombak Policjanci zatrzymali 3 mężczyzn w wieku od 38 do 42 lat, którzy, na A4 próbowali oszukać jednego z kierowców. Zatrzymani na trasie dojazdowej do autostrady, najpierw prosili o pieniądze na paliwo, a później oferowali do zakupu tombak sugerując, że to złoto. Wszyscy usłyszeli zarzut usiłowania oszustwa. Zatrzymanym może teraz grozić nawet do 5 lat więzienia.
- Uważajcie na oszustwa nigeryjskie! Oszuści coraz częściej szukają ofiar na portalach społecznościowych, randkowych lub aukcyjnych. Przestępcy wykorzystują różne metody, by wyłudzić pieniądze. Podają się za amerykańskich żołnierzy lub deklarują zakup drogiego sprzętu. Oprócz oszustwa na tzw. wnuczka policjanci z Kędzierzyna-Koźla mają coraz więcej zgłoszeń o „oszustwach nigeryjskich”. Kilku mieszkańców powiatu padło ofiarami oszustów i straciło pieniądze oraz sprzęt elektroniczny.
- Uważajcie na oszustów!!! Dużo szczęścia miał 64-letni mieszkaniec Opola, do którego zadzwonił oszust. Mężczyzna podał się za policjanta i poradził wypłacić wszystkie oszczędności z banku. Wtedy starszy człowiek przerwał rozmowę i zadzwonił na numer 997. Od prawdziwych policjantów dowiedział się, że mógł stracić oszczędności całego życia.
- Oszukał co najmniej 100 osób - działał w całym kraju Zarzut wymuszenia rozbójniczego usłyszał 34-latek, którego zatrzymali policjanci z Dobrodzienia. Nad sprawą pracowali również funkcjonariusze z sekcji dw. z cyberprzestępczością. Mężczyzna podejrzewany jest też o szereg oszustw, polegających na wyłudzeniu telefonicznych kodów doładowujących. Swoje ofiary miał wyszukiwać na portalach randkowych.