Aktualności

Żyj w świecie realnym, nie wirtualnym

Data publikacji 02.05.2022

Przypominamy o zasadach poruszania się pieszych po drogach publicznych. O jednej z nich mówimy w naszym spocie wspólnie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Jest nią zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego przez pieszego w sposób, który może ograniczyć możliwość obserwacji najbliższego otoczenia.

W dobie telefonów komórkowych, gdzie nawet najmłodsi posiadają smartfona, nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie i obowiązujących przepisach. Codziennie widzimy na ulicach miasta osoby, które zapatrzone w telefon przechodzą przez jezdnię. Skupione na pisaniu sms-a, posta lub na grze, nie zwracają uwagi na otoczenie.

Takie zachowanie może być tragiczne w skutkach. W przypadku zdarzenia drogowego z pojazdem, pieszego nie chroni zupełnie nic. Pomimo tego, że kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, powinniśmy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Dlatego wspólnie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwracamy uwagę w naszym spocie na to, że korzystanie z telefonu, czy też innych urządzeń, absorbuje naszą uwagę i ogranicza możliwość obserwacji.

Nie powinniśmy również zapominać o kilku innych ważnych zasadach, których należy przestrzegać wchodząc lub przechodząc przez przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko.

  • Korzystaj z przejść dla pieszych.
  • Zachowaj szczególną ostrożność wchodząc na przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko.
  • Upewnij się, że możesz bezpiecznie przejść.
  • Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym także na przejściu dla pieszych.
  • Nie korzystaj z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego – nie ograniczaj sobie możliwości obserwacji.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.48 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony