Aktualności

Uważajmy na pieszych

Data publikacji 24.11.2021

Okres jesienno-zimowy to czas opadów i szybko zapadającego zmroku, które znacznie ograniczają widoczność uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezbędna jest wzmożona czujność i dokładna obserwacja sytuacji panującej na drodze. Przekonał się o tym kierowca volkswagena, który nie zachował szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych i potrącił 15-latkę. W trosce o nasze bezpieczeństwo apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

23 listopada, około godz. 15:30, w miejscowości Jemielnica, na drodze wojewódzkiej 426, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszej. 44-letni kierujący volkswagenem nie zachował szczególnej ostrożności podczas jazdy i potrącił 15-letnią dziewczynę przechodząca przez przejście dla pieszych. Z uwagi na obrażenia młoda kobieta został przewieziona do szpitala.

Jesień to czas, kiedy widoczność na drodze jest bardzo ograniczona. Deszcz, mgła oraz szybko zapadający zmrok znacznie utrudniają jazdę. Pamiętajmy, że nie zawsze dopuszczalna prędkość jest bezpieczna. Apelujemy do kierowców, aby dostosowali prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i natężenia ruchu, a w rejonie przejść dla pieszych ściągnąć nogę z gazu. Warto również przypomnieć o tym, że w tym roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego i kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

Z kolei pieszemu, który przechodzi przez przejście dla pieszych bądź jezdnię zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność.

Warto również podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych znacznie zwiększa noszenie przez nich elementów odblaskowych. Dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierowców już z odległości 130-150 m, dając mu więcej czasu na reakcje. Kamizelki odblaskowe, opaski naramienne, jaskrawe parasolki czy zawieszki- wybór elementów odblaskowych jest ogromny, a ich noszenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia w warunkach pogorszonej widoczności.

 

Film wojewódzkie działania "Tydzień bezpieczeństwa pieszych"

Powrót na górę strony