Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu
Betlejemskie Światło Pokoju to symbol ciepła, miłości oraz nadziei. Za pośrednictwem skautów każdego roku wędruje po całej Europie. To już kolejny raz, kiedy dotarło do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Z rąk Komendanta Chorągwi Opolskiej Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrza Łukasza Czarneckiego, Światełko odebrała inspektor Magdalena Nguyen-Fudala Komendant Wojewódzki Policji w Opolu.
Betlejemskie Światło Pokoju to poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między ludźmi. Idea stawianego na wigilijnym stole Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowana została w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Wtedy akcja ta nosiła nazwę „Światło w ciemności”.
Dzisiaj, 17 grudnia 2024 roku Komendant Chorągwi Opolskiej Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrz Łukasz Czarnecki przekazał Światełko Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Opolu inspektor Magdalenie Nguyen-Fudali.
Do Polski zwyczaj ten trafił w 1991 roku. Jego organizacją zajmuje się Związek Harcerstwa Polskiego. Tradycją już jest, że Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się aby Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Tak jest i tym razem.
Film Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu
Pobierz plik Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu (format mp4 - rozmiar 6.97 MB)