Konferencja podsumowująca projekt polsko – czeski „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową”
W Wałbrzychu odbyła się konferencja podsumowująca trzyletni polsko - czeski projekt flagowy „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową”. Projekt dofinansowany ze środków unijnych, którego partnerami są Komendy Wojewódzkie Policji we Wrocławiu, Opolu i Katowicach. Po stronie czeskiej natomiast Komendy Wojewódzkie Policji w Hradec Kralove, Libercu, Pardubicach, Ołomuńcu i Ostrawie. Całkowita wartość projektu to blisko 2,5 miliona euro. Głównym celem jest wzajemna pomoc i doradztwo w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej.
17 października 2018 roku w Wałbrzychu odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca trzyletni polsko - czeski projekt flagowy „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową”. Uczestnikami tego wydarzenia byli Wicewojewoda Dolnośląski – Kamil Krzysztof Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu – nadinsp. Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – nadinsp. Krzyszof Justyński, Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji – insp. Radosław Juźwiak. Po stronie czeskiej natomiast: Zastępca Komendanta Głównego Policji – plk. Jaroslav Vild, Dyrektor Centralnego Biura Antynarkotykowego Policji Republiki Czeskiej – brig. gen. Jakub Frydrych, Komendant Wojewódzki Policji w Hradec Kralove – plk. David Fulka, Komendant Wojewódzki Policji w Libercu – plk. Vladislav Husak, Komendant Wojewódzki Policji w Pardubicach – plk. Jan Svejdar, Komendant Wojewódzki Policji w Ołomuńcu – plk. Radovan Vojta, Komendant Wojewódzki Policji w Ostrawie – plk. Radim Wita, a także funkcjonariusze policji, przedstawiciele organów samorządowych oraz inni zaproszeni goście. Całość spotkania uświetniła swoim występem Orkiestra Dolnośląskiej Policji.
Partnerami tego projektu są:
po stronie polskiej:
- Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
- Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
- Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
po stronie czeskiej:
- Komenda Wojewódzka Policji w Libercu
- Komenda Wojewódzka Policji w Hradec Kralove
- Komenda Wojewódzka Policji w Pardubicach
- Komenda Wojewódzka Policji w Ołomuńcu
- Komenda Wojewódzka Policji w Ostrawie
Wartość całego projektu, to 2 457 545,50 euro, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2 088 913,68 euro. Wartość projektu po stronie czeskiej 1 284 873,50 euro, wartość projektu po stronie polskiej 1 172 672,00 euro.
Zrealizowane przedsięwzięcie w sposób kompleksowy obejmuje kilka płaszczyzn dotyczących problematyki związanej z narkotykami. Pierwsza, to działania prewencyjne adresowane do rodziców i pedagogów, dzieci i młodzieży. Druga to szkolenia dla funkcjonariuszy z pogranicza Polski i Czech w zakresie prewencji i zwalczania przestępczości narkotykowej, a trzecia to zakup sprzętu specjalistycznego służącego do wykrywania i analizowania nielegalnych substancji. Łącznie 120 policjantów z Polski (60) i z Czech (60) zajmujących się ujawnianiem i zwalczaniem przestępczości narkotykowej zostało przeszkolonych w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych w Legionowie. Ponadto 60 policjantów z Polski (30) i z Czech (30) uczestniczyło w szkoleniach mających na celu przygotowanie funkcjonariuszy do prowadzenia spotkań profilaktycznych.
W ramach tego projektu, funkcjonariusze z województwa opolskiego zostali wyposażeni między innymi w specjalistyczny sprzęt do wykrywania i badania substancji zabronionych. To także nowa pracownia laboratoryjna w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Całość o wartości około 1,5 miliona złotych.
Kolejną odsłoną działań w ramach "Drugstop", jest edukowanie dzieci, młodzieży oraz rodziców przez w zakresie negatywnych skutków posiadania i przyjmowania narkotyków. Bardzo pomocna w rozpoznawaniu tych zagrożeń jest tzw. walizka narkotykowa. Zawiera ona substancje imitujące narkotyki oraz gadżety służące do ich zażywania. Dzięki temu, zarówno nauczyciele jak i rodzice mogą w porę zareagować, kiedy u swoich podopiecznych zauważą podejrzane substancję lub przedmioty. Walizkę wymyślił dyrektor ProLege Marcin Kosmala z Wydziału Prewencji KWP w Opolu. Pomysł ten przyjął się w całej Polsce.