Polsko-czeska konferencja podsumowująca projekt
9 grudnia 2022 r. w Prudniku odbyła się polsko-czeska konferencja podsumowująca projekt pn. „Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu” - „Zlepšovaní spolupráce a spolupůsobení polské a české policie v krizových situacích na společném pohraničí“, w której wzięli udział przedstawiciele policji z Polski i Czech.
W trakcie konferencji, która poświęcona była podsumowaniu realizacji działań przeprowadzonych w ramach projektu wymieniono się doświadczeniami w zakresie poszukiwań zaginionych osób na pograniczu i pościgu transgranicznego, poznano metody i wzajemne sposoby działania obu Policji podczas sytuacji kryzysowych na wspólnym pograniczu oraz zadeklarowano dalszą współpracę w tym zakresie.
Realizacja projektu umożliwiła polskim i czeskim policjantom wzięcie udziału dwóch edycjach międzynarodowych ćwiczeń zgrywających w terenie otwartym z poszukiwania osób zaginionych oraz w zakresie pościgu transgranicznego, a także w warsztatach językowych z lektorem, których celem była poprawa zdolności komunikacyjnych pomiędzy nimi w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu.
Organizacja wspólnych międzynarodowych i specjalistycznych ćwiczeń oraz konferencja podsumowująca projekt przyczyniły się do wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych pomiędzy czeską i polską Policją, a w przyszłości pozwolą na szybkie i sprawne przeprowadzenie działań na rzecz bezpieczeństwa w tym rejonie.
W wyniku realizacji projektu nastąpiła poprawa bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim poprzez wzmocnienie skuteczności i sprawności współdziałania obu służb policyjnych, intensyfikacja współpracy w zakresie pościgu transgranicznego oraz zoptymalizowanie czasu wszczęcia poszukiwań osób zaginionych. Projekt zakładał całościowe podejście do zagadnienia związanego ze wzrostem bezpieczeństwa wspólnego pogranicza, jak również udoskonalenia współdziałania i współpracy polskiej i czeskiej Policji, zwiększenia skuteczności reagowania służb na transgraniczne zdarzenia oraz sprawdzenia w praktyce obowiązujących międzynarodowych procedur przewidzianych w sytuacjach kryzysowych.
Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Całkowita wartość projektu: 23.450,00 euro, w tym dofinansowanie ze środków EFRR 19.932,50 euro oraz z budżetu państwa 1. 172,50 euro.