Jesienią świeć przykładem - noś odblaski
Jesień i zima to czas, gdy pogarszające się warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmrok znacząco wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Dlatego policjanci z oleskiej drogówki przypominają o konieczności noszenia elementów odblaskowych i zachęcają do udziału w akcji „Świeć przykładem" – noś odblaski.
W październiku, w całym kraju, prowadzona jest przez policjantów akcja " Świeć przykładem". Jej zadaniem jest uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że stosowanie odblasków znacząco zwiększa bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi. Jesień jest ku temu doskonałym momentem. Dlatego też funkcjonariusze oleskiej drogówki przekazują użytkownikom dróg elementy odblaskowe, zwracając jednocześnie uwagę na to jak ważne jest, by być dobrze widocznym na drodze.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do noszenia widocznych elementów odblaskowych. Nawet najmniejszy element tego typu może uratować życie, ponieważ umożliwia kierowcom dostrzeżenie pieszego z odpowiedniej odległości, co daje czas kierowcy na bezpieczne zmniejszenie prędkości i ominięcie pieszego. Przestrzeganie tego obowiązku jest więc nie tylko kwestią prawa, ale przede wszystkim troski o zdrowie i życie.
Dla przypomnienia, kiedy poruszamy się po zmroku bez odblasków, jesteśmy widziani z około 30 metrów, co dla kierowcy, który porusza się zgodnie z przepisami, nie daje zbyt wiele czasu na reakcję. Mając na sobie element odbijający światło, jesteśmy widoczni już z odległości 250 metrów. W tym przypadku odblask to argument, który przemawia za naszym bezpieczeństwem na drodze.