Aktualności

Z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 16.07.2025

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu realizują program „Opolski Bezpieczny Senior”. Jego założeniem jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa i zwiększenie świadomości seniorów na temat metod wykorzystywanych przez oszustów, a także poszerzenie wiedzy o zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu i bankowości elektronicznej. Liczba seniorów korzystających z nowoczesnych technologii stale rośnie, a naszym zadaniem jest zadbać o to, by z możliwych udogodnień korzystali w sposób bezpieczny.

policjant rozmawia z seniorką

Spoytkamy się z seniorami i rozmawiamy na temat bezpiecznych oszczędności i czujności względem osób żądających od nich pieniędzy. Przestrzegali przed oszustami, którzy podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP czy naszych bliskich. Mówili o tym, że oszuści próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Manipulują, zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu. W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia.

Zwracamy uwagę na ostrożność podczas realizacji transakcji internetowych i bezpieczeństwo oszczędności. Przestrzegają przed otwieranie linków załączonych w wiadomościach mailowych i sms-ach, które mogą zawierać wirusy infekujące urządzenie. Dlatego, gdy otrzymujemy wiadomość, w której podany jest link by szybko uregulować zaległość (najczęściej kilku złotych), nie dajmy się skusić na taką formę płatności. Kliknięcie w link spowoduje, że oszust uzyska dostęp do naszego konta bankowego i wyczyści wszystko co na nim mamy.

Przypomnieli o kilku cennych zasadach, o których powinni pamiętać zarówno seniorzy, jak i ich bliscy:

  • jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, zachowajmy ostrożność i nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Rozłączmy połączenie i skontaktujmy się z naszymi bliskimi, by dowiedzieć się, co się u nich dzieje i czy faktycznie potrzebują pomocy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów;
  • nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych;
  • w szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe ani nie angażują osób trzecich w policyjne realizacje;
  • w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta, prokuratora, czy pracownika banku – natychmiast zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich oraz poinformujmy służby.

Partnerem programu „Opolski Bezpieczny Senior” jest Województwo Opolskie wraz z Opolskim Centrum Edukacji w Opolu przy wsparciu Wojewody Opolskiego, KRUS w Opolu, ZUS w Opolu i Opolski Kurator Oświaty.

Powrót na górę strony