Konferencja nt. Cyberprzestępczości Finansowej
W Opolu odbyła się pierwsza tego typu konferencja ekonomiczna. Było to przełomowe wydarzenie poświęcone podniesieniu świadomości społecznej w zakresie zagrożeń cyberprzestępczością z wykorzystaniem instrumentów finansowych w odniesieniu do finansów osobistych. Konferencja, zorganizowana z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim Oddział Okręgowy w Opolu stanowiła prawdziwe forum wymiany wiedzy.
Dwudniowa konferencja ekonomiczna odbyła się w ramach projektu pn. „Jak bronić się przed zagrożeniami cyberprzestępczością z wykorzystaniem instrumentów finansowych” realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Oplu i Narodowy Bank Polskie Oddział Okręgowy w Opolu. Konferencję oficjalnie otworzyła Komendant Wojewódzka Policji w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala, która podkreśliła wagę tematu zwalczania cyberprzestępczości finansowej, rolę Policji i instytucji finansowych oraz cel konferencji.
Wydarzenie to nie odbyłoby się bez niezwykle owocnej współpracy i kluczowego wsparcia ze strony Pana Profesora Pawła Frącza, Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP. Pan Profesor Frącz wygłosił również jedno z przemówień inauguracyjnych.
Rangę konferencji podniosła obecność Dyrektor Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji nadkom. Eweliny Mączkorowskiej, która przedstawiła główne kierunki zwalczania przestępczości ekonomicznej.
Konferencja zgromadziła funkcjonariuszy Policji z całego województwa opolskiego oraz znamienitych ekspertów z kluczowych instytucji i sektora bankowego. Była to absolutnie wyjątkowa okazja, aby w Opolu gościć prelegentów tak wysokiej rangi, w tym przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego oraz Związku Banków Polskich.
Wśród prelegentów znaleźli się Pan Norbert Sewruk – Dyrektor Departamentu Spraw Karnych KNF oraz mecenas Sylwester Pogoda, którzy omówili rolę UKNF w zwalczaniu cyberprzestępczości finansowej.
Współpracę sektora bankowego z organami ścigania przybliżył dr Jarosław Biegański ze Związku Banków Polskich, a o wyzwaniach z perspektywy banku opowiedział dr hab., MBA Kamil Mroczka z Santander Bank Polska.
Dla funkcjonariuszy Policji, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej, wydarzenie było doskonałą okazją do zdobycia ogromnej wiedzy merytorycznej i praktycznej.
Podinsp. Janusz Ustrzycki z KWP w Opolu przedstawił zdiagnozowane metody działania cyberprzestępców, a mł. insp. Jarosław Grajcar, Naczelnik Wydziału do Walki z PG KWP w Opolu, omówił kluczowe „10 Zasad bezpiecznego korzystania z narzędzi płatniczych”.
Ta praktyczna wiedza oraz otrzymane materiały mają na celu przygotować funkcjonariuszy do prowadzenia dalszych, skuteczniejszych działań i szkoleń kaskadowych w swoich środowiskach lokalnych i powiatach.
Zdobytą na warsztatach, które przeprowadził m.in. Pan Sławomir Kusz z Narodowego Banku Polskiego, policjanci wykorzystają podczas spotkań z mieszkańcami Opolszczyzny, które z racji wieku, łatwowierności, naiwności, czynników natury psychoemocjonalnej i fizycznej są szczególnie podatne na socjotechniczne techniki stosowane przez cyberprzestępców zagrażających ich domowym finansom, aby nauczyć ich, jak mogą skutecznie bronić się przed przestępczością ekonomiczną.
Konferencja stanowiła ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa finansowego obywateli poprzez skuteczniejsze działania prewencyjne, współdziałanie z kluczowymi instytucjami sektora bankowego, błyskawiczne reagowanie na zagrożenia oraz szeroko zakrojoną edukację.