Aktualności

Kierowała samochodem pomimo dwóch aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów

Data publikacji 21.05.2025

33-letnia kierując volkswagenem została zatrzymana przez głubczyckich policjantów ruchu drogowego. Kobieta pomimo orzeczonych dwóch zakazów prowadzenia pojazdów wsiadła za kierownicę, popełniając przestępstwo. Za kierowanie pojazdem pomimo orzeczonego zakazu grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci głubczyckiej drogówk każdego dnia dbają o to by na drogach było bezpiecznie. Regularnie kontrolują prędkość, sprawdzają trzeźwość kierujących i egzekwują przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Kilka dni temu podczas patrolu Głubczyc, policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli  volkswagena. Kierująca podczas kontroli bardzo nerwowow się zachowywała. Jak się szybko okazało, powodem zdenerwowania kobiety były dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami. Mieszkanka powiatu głubczyckiego nie potrafiła wytłumaczyć swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Policjanci natychmiast zakazali jej dalszej jazdy i poinformowali o konsekwencjach prawnych wynikających z popełnionego przestępstwa. Teraz sprawą kobiety zajmie się sąd. Za załamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdó mechanicznych podejrzanej grozi kara do 5 lat więzienia 

Przypominamy, że zgodnie z art. 42 kodeksu karnego:

§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności, jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

§ 1a. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:
1) art. 178b lub art. 180a;
2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

§ 2. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 lub po takim zdarzeniu, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie, spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający.

§ 3. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, lub po takim zdarzeniu, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie, spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.

Natomiast zgodnie z art. 244 kodeksu karnego kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powrót na górę strony