Aktualności

Namysłowscy profilaktycy spotkali się z mieszkańcami gminy Pokój w ramach programu „Opolski Bezpieczny Senior"

Data publikacji 07.05.2025

"Opolski Bezpieczny Senior" to program profilaktyczny, którego celem jest zwiększenie świadomości seniorów w zakresie oszustw oraz cyberzagrożeń. Namysłowscy profilaktycy regularnie spotykają się z mieszkańcami gminy Pokój, informują o najczęściej występujących metodach oszustw, a także zagrożeń, które mogą pojawiać się w sieci.

"Opolski Bezpieczny Senior" to program profilaktyczny, obejmujący całe województwo opolskie. Celem programu jest poszerzenie świadomości osób starszych w zakresie zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Program powstał dzięki współpracy wielu podmiotów. W styczniu 2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji wojewódzkiego programu pn. „Opolski Bezpieczny Senior”. W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział: Pani Bożena Dubas – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Opolu, Pani Aneta Rabczewska - Dyrektor Opolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, Pan Sebastian Szczurek - Regionalny rzecznik prasowy ZUS, Pani Barbara Zając - Wójt Gminy Pokój. Garnizon opolski reprezentowała  Pani mł. insp. Urszula Grzybowska - Kuriata. W spotkaniu uczestniczyli także Pani Irena Mazur Naczelnik Nadzoru Rynku i Usług, Pani Dominika Piszczałka Naczelnik Wydziału Rozwiązywania Sporów Konsumenckich z Opola, mł. insp Przemysław Stankiewicz Komendant Powiatowy Policji w Namysłowie oraz  podinsp. Janusz Ustrzycki ekspert Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu.

Namysłowscy policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii spotkali się z mieszkańcami gminy Pokój w budynku Biblioteki w Pokoju w ramach programu profilaktycznego „Opolski Bezpieczny Senior”, który powstał dzięki współpracy opolskiej Policji oraz Samorządu Województwa Opolskiego.

Mł. asp. Joanna Lech oraz Oficer Prasowy mł. asp. Łukasz Wróblewski uświadomili seniorów m.in. w zakresie metod działania oszustów oraz czyhających w sieci zagrożeń, podając przykłady najczęściej występujących metod oszustw z terenu Opolszczyzny. Policjanci omówili także zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas transakcji internetowych oraz na co należy zwracać uwagę podczas logowania do bankowości internetowej czy robienia zakupów.

Dla policjantów to bardzo ważne, aby nie tylko reagować na sytuacje, które już się „zadziały”, ale przede wszystkim działać zapobiegawczo. Prewencja to jedna z najskuteczniejszych metod zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Podnoszenie świadomości społeczeństwa to jeden z naszych głównych celów. Opisana inicjatywa, to również okazja do miłych spotkań ze społeczeństwem, dla którego pragniemy dać żywy dowód naszego motta „Pomagamy i chronimy”.

  • ludzie podczas wydarzenia
Powrót na górę strony