Uważajcie na fałszywe inwestycje!
Pomimo ciągłych ostrzeżeń i apeli funkcjonariuszy niestety nadal zdarzają się osoby, które skuszone ofertą szybkiego zysku padają ofiarą oszustwa. Tak było również w przypadku 72-latki, która znalazła w sieci interesującą ofertę zakupu akcji spółki paliwowej. Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotych oraz zaciągnięto na nią pożyczkę. Apelujemy o rozsądek i ostrożność przy wykonywaniu jakichkolwiek transakcji w sieci.
Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekomo bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się głównie w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Najczęściej zachęcają do inwestowania w kryptowaluty, projekty inwestycyjne lub akcje spółek.
Ofiarą takiej właśnie manipulacji padła 72-letnia mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Kobieta natrafiła w Internecie na interesującą ofertę zakupu pakietu akcji spółki "Orlen". Inwestycja miała zakończyć się dużym zyskiem, osiągniętym w krótkim czasie.
Zachęcona reklamą seniorka, po wejściu na ogłoszenie została poinformowana, że musi ściągną program inwestycyjny i otworzyć na nim konto. Podczas wypełniania formularza kobieta podała swoje dane wraz z numerem telefonu.
Następnie z 72-latką skontaktował się mężczyzna, który podawał się za doradcę finansowego. Rozmówca o wschodnim akcencie powiedział jej, że musi zrobić przelew na konto inwestycyjne. Gdy kobieta przelała na nie 500 złotych ponownie dzwonili do niej fałszywi doradcy, którzy stosując techniki manipulacji nakłonili kobietę do zainstalowania aplikacji AnyDesk, która umożliwia zdalne sterowanie komputerem.
Kiedy kobieta to uczyniła przestępcy uzyskali dostęp do jej bankowości elektronicznej i ukradli z jej konta blisko 200 tysięcy złotych. Dodatkowo zaciągnęli na nią kredyt. Gdy 72-latka zorientowała się, że padł ofiarą przestępstwa powiadomiła o wszystkim policjantów.
To niestety kolejna historia oszustwa internetowego, która pokazuje w jak łatwy sposób przestępcy, wykorzystując manipulację, osiągają zamierzony cel. Dlatego apelujemy o rozsądek i ostrożność przy wykonywaniu jakichkolwiek transakcji płatniczych w sieci.
Jeżeli chcemy inwestować, najpierw zweryfikujmy, w jaki sposób można to zrobić bezpiecznie. Pamiętajmy, że:
- podczas żadnych transakcji finansowych nie należy zawierać kierując się przypadkowymi reklamami w Internecie,
- listę instytucji finansowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi publikuje Komisja Nadzoru Finansowego,
- na stronie Komisji Nadzoru Finansowego należy sprawdzić, czy dana firma inwestycyjna nie znajduje się na liście ostrzeżeń,
- nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.