Aktualności

INAUGURACJA PROGRAMU "OPOLSKI BEZPIECZNY SENIOR " W POWIECIE GŁUBCZYCKIM

Data publikacji 13.03.2025

"Opolski Bezpieczny Senior" to program profilaktyczny, którego celem jest zwiększenie świadomości seniorów w zakresie oszustw oraz cyberzagrożeń. W jego inauguracji, w powiecie głubczyckim, uczestniczyło blisko 100 mieszkańców regionu. Biorący udział w spotkaniu poznali najczęściej występujące metody oszustw, a także zagrożenia, które mogą pojawiać się w sieci. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej grupy seniorów.

W środę (12 marca) w Domu Kultury w Branicach odbyła się uroczysta inauguracja programu "Opolski Bezpieczny Senior". Celem programu jest uświadomienie seniorom m.in. metod działania oszustów oraz czyhających w sieci zagrożeń.

W uroczystej inauguracji programu udział wzięło blisko stu seniorów z powiatu głubczyckiego. Każdy z nich otrzymał upominki, takie jak odblaskowe torby, opaski oraz etui antykradzieżowe na karty płatnicze. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na drodze oraz podczas transakcji płatniczych.

Program powstał dzięki współpracy opolskiej Policji oraz Samorządu Województwa Opolskiego. Na inauguracji obecni byli Zestępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Pan Krzysztof Grzęda, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Remigiusz Sawicki, Wójt Branic Pan Sebastian Baca oraz przedstawiciele innych instytucji.

O najczęściej występujących metodach oszustw mówiła sierż. Nicola Rzeczkowska z głubczyckiej Policji, podając przykłady z terenu Opolszczyzny. Podinsp. Janusz Ustrzycki z KWP w Opolu omówił zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas transakcji internetowych oraz na co należy zwracać uwagę podczas logowania do bankowości internetowej czy robienia zakupów. Z kolei pracownicy opolskiego KRUS-u oraz ZUS-u omówili tematy związane z bezpieczeństwem w gospodarstwach rolnych, prawami seniora i konsumenta oraz najnowszymi świadczeniami pieniężnymi.

O zasadach bezpieczeństwa będą przypominać osobom starszym nie tylko policyjni profilaktycy, ale również przedszkolaki, uczniowie klas mundurowych, a nawet pielęgniarki środowiskowe. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej grupy seniorów.

Powrót na górę strony