Obchody 102 Rocznicy Powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu
W niedzielę odbyły się uroczyste obchody 102. rocznicy powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech. W wydarzeniu, na Pl. Wolności w Opolu, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych. Opolską Policję reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Zbigniew Stanowski oraz I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Opolu mł. insp. Aleksander Marek. Uroczystości stanowiły okazję do refleksji nad historią oraz upamiętnienia działaczy, którzy dbali o zachowanie polskości na Śląsku Opolskim.
Dzielnica I Związku Polaków w Niemczech została utworzona 18 lutego 1923 roku w Bytomiu, a jej siedzibą było przedwojenne Opole. Organizacja miała na celu reprezentowanie Polaków zamieszkujących Śląsk Opolski oraz podtrzymywanie polskiej kultury, języka i tradycji w trudnych realiach politycznych tamtych czasów. Pierwszym prezesem Dzielnicy I był Kazimierz Malczewski, a w kolejnych latach funkcję tę pełnili m.in. ks. Czesław Klimas i ks. Karol Koziołek. Początkowo siedziba organizacji znajdowała się w Banku Rolników, natomiast od 1933 roku mieściła się w Domu Polskim przy dzisiejszej ulicy Książąt Opolskich, który stał się centrum życia polonijnego w regionie.
W 1932 roku Związek Polaków w Niemczech przyjął symbol Rodła, przedstawiający bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem, jako znak jedności Polaków z ojczyzną. Działalność organizacji została przerwana wraz z wybuchem II wojny światowej, a wielu jej członków padło ofiarą represji ze strony nazistowskich Niemiec.
Obchody 102. rocznicy powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech stanowią istotny element kultywowania pamięci o tych, którzy mimo przeciwności losu walczyli o zachowanie polskości na Śląsku Opolskim.