NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”
Statystyki Policji coraz częściej odnotowują przestępstwa wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Oszuści posługują się metodą "na wnuczka" oraz coraz częściej metodą „na policjanta”. Wykorzystując łatwowierność osób starszych - powołując się na dobrą znajomość z kimś z rodziny - pozbawiają ich niejednokrotnie wszystkich oszczędności zgromadzonych w domu.
Oszuści zmodyfikowali metodę swojego działania, choć początek rozmowy wygląda podobnie jak wcześniej. Dzwonią oni najpierw na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.
Metoda działania przestępców:
- dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę;
- osoba, z którą rozmawiasz przekonuje Cię, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twoje rodziny i pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi Cię o pożyczkę, po czym się rozłącza;
- telefon dzwoni ponownie;
- głos w słuchawce informuje, że jest policjantem, a przed chwilą dzwonił oszust próbując wyłudzić pieniądze;
- fałszywy policjant przekonuje Cię, że możesz pomóc zatrzymać oszustów, prosi o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich wskazanej osobie.
Pamiętaj:
Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim jednak zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę. To bardzo ważne!
Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna.
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi lub masz podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast skontaktuj się z Policją dzwoniąc na 997 lub 112.
Czytaj więcej: KGP - Droga Babciu! Drogi Dziadku! Nie dajcie się oszukać!