Aktualności

Rozmawiajmy z dziećmi o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 31.01.2018

Brzescy policjanci zostali poinformowani, że 7-letnia dziewczynka, po lekcjach nie wróciła do domu. Na szczęście nic jej się nie stało. W tym czasie przebywała u koleżanki. Aby w naszym życiu było jak najmniej takich zdarzeń, rozmawiajmy z naszymi pociechami o tym jak zachować się w różnych sytuacjach i uczmy je przestrzegania wzajemnych ustaleń. Wtedy będziemy spokojniejsi o swoje dzieci.

Zgłoszenie o tym, że 7-letnia dziewczynka nie wróciła do domu odebraliśmy wczoraj tuż przed godziną 16:00. Policjanci ustalili, że rodzice 2 godziny szukali dziewczynki w szkole, u znajomych i rodziny. Ta historia zakończyła się szczęśliwie. Kilka minut po przyjęciu zgłoszenia otrzymaliśmy informację, że 7-latka jest u swojej koleżanki i nic złego jej się nie stało.

W dzieciach od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać przeświadczenie o własnym bezpieczeństwie. Nasze pociechy muszą być świadome, że ich bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. Dlatego rozmawiajmy z dziećmi jak się zachować w różnych sytuacjach życiowych, tak by uniknąć zagrożenia. Kształtujmy w nich umiejętność rozpoznawania niebezpieczeństw, unikania niepotrzebnego ryzyka oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Uczmy dzieci aby:

  • zawsze informowały opiekunów dokąd wychodzą i kiedy planują powrót oraz przestrzegały tych ustaleń;
  • wychodząc ze szkoły wracały od razu do domu, lub osoby która w tym czasie ma się nimi opiekować – wtedy one unikną niebezpiecznych sytuacji, a rodzice zmartwień;
  • nie rozmawiały z nieznajomymi, nie oddalały się z nimi i nie wsiadały do samochodów kierowanych przez nich;
  • nie podawały nieznajomym adresu zamieszkania;
  • unikały odludnych miejsc zabawy i bawiły się w grupie z innymi dziećmi, nie bawiły się na placach budowy, w pobliżu ulicy, rzeki, jeziora, urwiska czy innych miejsc niebezpiecznych.
Powrót na górę strony