Izba Pamięci opolskiej komendy wzbogacona o cenne eksponaty
Izba Pamięci opolskiej Policji została wzbogacona o niezwykle cenne eksponaty. Pięć guzików należących do mundurowych Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego – Ofiar Zbrodni Katyńskich znalazło swoje godne miejsce w ekspozycji historycznej, znajdującej się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Otrzymane eksponaty wzbogacą wystawę, która znajduje się w murach naszej komendy już od kilku lat.
Od kilku lat w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu można zobaczyć eksponaty pochodzące m. in. z okresu 20-lecia międzywojennego. To pamiątki zarówno służbowe jak i prywatne, należące do funkcjonariuszy Policji z tamtego okresu. Wśród eksponatów można zobaczyć między innymi replikę broni służbowej, kompletne umundurowanie, liczne rozkazy, meldunki i raporty policyjne. Warte uwagi są także listy wysyłane do rodziny przez policjanta uwięzionego w sowieckim obozie.
Kilka dni temu Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 z siedzibą w Katowicach przekazał Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu niezwykle cenne eksponaty. W Izbie Pamięci opolskiej komendy znalazło swoje godne miejsce pięć guzików mundurowych, należących do policjantów II RP - Ofiar Zbrodni Katyńskich, zamordowanych wiosną w 1940 roku w Kalininie (obecnie Twer). Artefakty zostały wydobyte z „dołu śmierci” nr 1 podczas prac badawczo-ekshumacyjnych w drugiej połowie sierpnia 1991 roku przez zespół prokuratorów oraz biegłych i przedstawicieli darczyńców eksponatów.
Wspomniana darowizna wzbogaci ekspozycję historyczną, znajdującą się w opolskiej komendzie. Eksponaty, jakie dotyczas zgromadziła opolska Policja można zobaczyć m.in. podczas dni otwartych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.