Aktualności

Bezpieczna majówka na Opolszczyźnie

Data publikacji 28.04.2023

Majowy weekend nieodzownie wiąże się z wyjazdami. Jednak ostatnie 3 tygodnie na drogach Opolszczyzny nie napawają optymizmem. Od połowy kwietnia w 4 wypadkach zginęło 8 osób. Dlatego właśnie na drogach pojawi się więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego oraz prewencji. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę także na rowerzystów czy użytkowników hulajnóg. Przeczytajcie kilka naszych uwag, jak przygotować się do drogi, a także co zrobić, by po powrocie z "majówki" nie czekała na nas przykra niespodzianka.

Przed nami długi weekend, podczas którego wielu z nas planuje wyjazdy. Ważne jest, żeby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo nie ułatwia tego tak zmienna, jak obecnie, pogoda.

Ostatnie 3 tygodnie na drogach Opolszczyzny nie napawają optymizmem. Od połowy kwietnia w 4 wypadkach zginęło 8 osób. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 10 kwietnia, na trasie pomiędzy Korfantowem a Puszyną, samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła matką z dwójką dzieci. Z kolei 19 kwietnia do wypadku doszło na DK46 na trasie Sidzina - Malerzowice Wielkie. Okazało się, że na miejscu zginęły dwie osoby. To 67-letni kierujący skodą oraz jego 67-letnia pasażerka.

24 kwietnia na obwodnicy Nysy zderzyły się dwa samochody. Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu policjanci, kierujący ciężarowym volvo uderzył w bok opla, który wykonywał manewr zawracania w miejscu niedozwolonym. 70- letni kierowca opla oraz jego 75-letnia pasażerka zginęli na miejscu. 27 kwietnia, na niewielkiej, bocznej drodze w powiecie nyskim, zginął młody kierowca opla.

Majowy weekend zawsze wiąże się z większym natężeniem ruchu. Z tych samych dróg korzystają bardziej, jak i mniej doświadczeni kierowcy. Co roku zatrzymujemy również pijane osoby, które zdecydowały się prowadzić samochód. Wszystko to sprawia, że powinniśmy zachować szczególną czujność i ostrożność.

Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Aktualne badania techniczne to podstawa. Zwróćmy uwagę na dobrze działające światła, sprawny układ hamulcowy, uzupełniony płyn do spryskiwaczy. Upewnijmy się, że mamy bardzo dobrą widoczność jak i sami jesteśmy widoczni dla innych.

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego".

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

 •  przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,

 •  w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

 •  przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),

 • po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw.

 • przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

 • pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach,

 • do motocyklistów apelujemy o rozwagę i bezpieczną jazdę, zgodną z przepisami - by nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii,

Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje nas wszystkich.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, użytkowników hulajnóg i rolkarzy, których nie pilnują żadne systemy bezpieczeństwa ani dodatkowa karoseria. Dla nich każde zdarzenie na drodze, nawet przy niewielkiej prędkości, może być groźne.

Przypominamy rowerzystom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach:

 • rowerzysta zawsze MUSI być trzeźwy;

 • rowerzysta powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. W przypadku braku drogi rowerowej może poruszać się poboczem lub jezdnią;

 • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę;

 • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;

 • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;

 • zasadne jest powiedzenie "mieć dookoła głowy" podczas poruszania się w ruchu miejskim.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

O TYM MUSIMY PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

 • dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna,

 • poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

 • nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.

 • policjant ruchu drogowego kieruje ruchem na skrzyżowaniu
 • policjant na rowerze
 • policjant z psem
Powrót na górę strony