Aktualności

Uwaga Opole – jutro wzmożone kontrole podróżujących hulajnogą elektryczną!

Data publikacji 20.04.2023

Jutro (21 kwietnia) pod lupę policjantów z opolskiej drogówki trafią osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi. Przepisy dotyczące tych środków indywidualnego transportu weszły w życie w maju 2021 r. To wystarczająco czasu, aby zaznajomić się z obowiązującymi przepisami i stosować się do nich.

Na opolskich drogach przybywa hulajnóg. Wiele z nich należy do miejskich wypożyczalni, ale coraz częściej na zakup decydują się także osoby prywatne. Taki zakup to spory wydatek, dlatego aby nie ponosić dodatkowych kosztów, warto używać tego środka lokomocji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mandaty za niewłaściwe korzystanie z hulajnogi mogą być bardzo surowe – niektóre są tak samo dotkliwe, jak przewidziane dla kierowców samochodów.

Niestety, pomimo ciągłej profilaktyki, do opolskich policjantów wciąż docierają niepokojące sygnały świadczące o łamaniu prawa i narażaniu na niebezpieczeństwo w szczególności pieszych. Stąd jutro wzmożone kontrole policjantów, którzy będą zwracać szczególną uwagę na prędkość, poruszanie się hulajnogą przez więcej niż jedną osobę, właściwe korzystanie z chodnika czy w uzasadnionych przypadkach pasa jezdni.

A co na to taryfikator ? Przedstawiamy wysokości mandatu za najczęstsze przewinienia osób poruszających się hulajnogą.

  • 50 złotych – jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką;
  • 50 złotych – jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  • 100 złotych – parkowanie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu (należy ją zaparkować w przeznaczonym do tego miejscu lub na chodniku – równolegle do krawędzi i jak najdalej od jezdni, zostawiając 1,5 szerokości dla pieszych);
  • 100 złotych – parkowanie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu (należy ją zaparkować w przeznaczonym do tego miejscu lub na chodniku – równolegle do krawędzi i jak najdalej od jezdni, zostawiając 1,5
  • 100 złotych – brak korzystania z wyznaczonej drogi dla rowerów;
  • 200 złotych – złamanie przepisów dotyczących jazdy po chodniku;
  • 300 złotych – zbyt szybka jazda po chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i utrudnianie im ruchu.
  • 300 złotych – jazda na jednej hulajnodze w dwie osoby;
  • 1000 złotych – jazda hulajnogą elektryczną w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila);
  • 2500 złotych – jazda hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

Pamiętajmy! Mandat karny – choć dokuczliwy i obciążający nasz domowy budżet, może okazać się najłagodniejszą konsekwencją brawurowej jazdy. Najważniejsze jest zawsze życie i zdrowie, a to zależy od nas wszystkich.

Powrót na górę strony