Aktualności

Porozumienie w sprawie poprawy bezpieczeństwa seniorów „Świadomi 60+”

Data publikacji 05.04.2023

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie połączone z podpisaniem porozumienia dotyczącego współpracy przy realizacji programu "Świadomi 60+". Sygnatariuszami porozumienia byli Wojewoda Opolski Pan Sławomir Kłosowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu mł. insp. Jacek Basik, Opolski Kurator Oświaty Pan Michał Siek, Dyrektor Opolskiego Oddziału ZUS Pani Magdalena Buła oraz Dyrektor Opolskiego Oddziału KRUS Pan Lech Waloszczyk. W spotkaniu dodatkowo uczestniczyli między innymi Pani Liliana Kaper-Kopczyk Prokurator Okręgowy w Opolu oraz Pani Beata Dulin Dyrektor Oddziału PKO Bank Polski w Opolu. Głównym celem nowego projektu jest podniesienie świadomości i wiedzy seniorów w obszarze ich bezpieczeństwa.

Podpisanie porozumienia odbyło się w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie zgromadzonych przywitał gospodarz tego miejsca, Pan Sławomir Kłosowski, który jest jednym z sygnatariuszy porozumienie. W programie biorą udział również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu mł. insp. Jacek Basik, Opolski Kurator Oświaty Pan Michał Siek, Dyrektor Opolskiego Oddziału ZUS Pani Magdalena Buła oraz Dyrektor Opolskiego Oddziału KRUS Pan Lech Waloszczyk.

Porozumienie zakłada współpracę dotyczące realizacji wojewódzkiego programu "Świadomi 60+". Program ma na celu zwiększenie świadomość opolskich seniorów, przyczyniając się tym samym do obniżenia statystyk oszukanych mieszkańców naszego regionu na przeróżne metody.

Osoby w wieku emerytalnym, często mieszkające samotnie są szczególnie narażone na działanie oszustów. W tym celu przestępcy podszywają się pod członków rodziny, policjantów lub pracowników banków. Często wykorzystują przy tym zaufanie do instytucji publicznych, troskę o osoby najbliższe i ufność. Dlatego tak ważne jest edukowanie i podnoszenie świadomości seniorów. Program zakłada wyposażenie osób starszych w wiedzę na temat sposób i metod jakimi posługują się przestępcy. Podczas organizowanych spotkań, przy wykorzystaniu materiałów informacyjnych, seniorzy będą dowiadywać się jak reagować na telefony lub wizyty osób nieznajomych, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie, czy też jak w sposób bezpieczny korzystać z internetu.

Na spotkanie zaproszeni zostali również goście. Pani Liliana Kaper-Kopczyk Prokurartor Okręgowy w Opolu, Pan Tomasz Topala Pełnomocnik Zarządu ds. Kontaktu z Samorządami ze strony Tauron Dystrybucja, Pani Beata Dulin Dyrektor Oddziału PKO Bank Polski w Opolu, p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Opolu nadkom. Szymon Wideł oraz Pan Marcin Kosmala Dyrektor Fundacji Pro-Lege.

  • podpisanie porozumienia
  • podpisanie porozumienia
  • podpisanie porozumienia
  • podpisanie porozumienia
  • podpisanie porozumienia
  • podpisanie porozumienia
Powrót na górę strony