Aktualności

Lasowickie spotkanie z seniorami

Data publikacji 20.11.2017

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku wzięli udział w spotkaniu z seniorami w związku z „Lasowickim dniem seniora”. Każda okazja jest dobra, aby porozmawiać o bezpieczeństwie - mówił na rozpoczęcie prelekcji Zastępca Komendanta Policji w Kluczborku mł.insp. Łukasz Gigiel. Mundurowi przedstawili jak działają oszuści, którzy stosują metody na „wnuczka”, „policjanta” czy „pracownika opieki społecznej”.

Podczas spotkania z seniorami , które odbyło się w piątek (17 listopada) na sali wiejskiej w Lasowicach Wielkich, mł.insp. Łukasz Gigiel oraz asp.sztab. Dawid Gierczyk omówili zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze. Podczas prelekcji policjanci posłużyli się przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu wspólnie z TVP 3 Opole spotem profilaktycznym, prezentującym jak działają oszuści.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócili na zachowanie czujności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Pokazali, jak oszuści „grają” na uczuciach seniorów przedstawiając im negatywne wydarzenia dotyczące ich najbliższych. Policjanci uczulili na zawieranie szybkich umów z osobami bądź firmami o niewiadomym pochodzeniu, przekazywanie danych personalnych, numeru konta czy numerów dokumentów. To też jedne z metod metody działania naciągaczy.

Na zakończenie mundurowi przedstawili sposób działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz na czym polega i jak działa aplikacja 'Moja komenda”.Omówione narzędzia interaktywne mogą posłużyć seniorom do kontaktu z dzielnicowy jak i zgłosić zagrożenie w miejscu zamieszkania nie wychodząc z domu.

Spotkanie zgromadziło ponad 80 seniorów, część z nich czynnie włączało się w rozmowę co świadczy o zainteresowaniu sprawami związanymi z ich bezpieczeństwem.

 

Film spot

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

  • policjanci na spotkaniu
  • uczestnicy spotkania
  • Lasowickie spotkanie z seniorami
Powrót na górę strony