Drogi też prowadzą przez terytoria zwierząt
W ostatnim czasie, na drogach powiatu kluczborskiego odnotowaliśmy większą ilość zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej. Apelujemy do kierowców o ostrożność szczególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne oraz zwracanie uwagi na znak drogowy informujący o dzikich zwierzętach. Po zderzeniu pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Dopiero po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia - jeśli jest taka konieczność - wezwijmy służby ratunkowe.
W ostatnim czasie, na drogach powiatu kluczborskiego odnotowaliśmy większą ilość zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej. Również o tej porze roku zwierzęta migrują na znaczne odległości w poszukiwaniu pożywienia. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności szczególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne i nie bagatelizowaniu znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami.
Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów, wtedy powinniśmy przede wszystkim zachować odpowiednią - bezpieczną prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.
Niemal w każdym tygodniu kluczborscy policjanci odnotowują kolejne zderzenia pojazdów ze zwierzyną leśną. I tak aa drodze krajowej nr 11, na odcinku Ciarka – Stare Olesno w osobowego mercedesa uderzyła sarna. Spotkanie to zakończyło się śmiercią zwierzęcia i poważnymi uszkodzeniami samochodu.
Kilka godzin później, również na DK 11 w okolicach m. Baków, na jezdnię wprost przed osobową skodę wbiegł jeleń, w tym przypadku zwierze najprawdopodobniej ranne uciekło do lasu, pozostawiając duże uszkodzenia samochodu.
Kolejne zdarzenie miało miejsce na trasie Lasowice Wielkie - Trzebiszyn, gdzie kierująca osobowym peugeotem potrąciła sarnę, która z lasu wbiegła wprost pod samochód. Zwierze niestety nie przeżyło tej konfrontacji. To tylko kilka opisanych przykładów, przez ostatnie dwa tygodnie kluczborscy policjanci pracowali przy siedmiu takich zdarzeniach.
Apelujemy !
Jeśli podróżując uderzymy w zwierzę, pamiętajmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców, gdy zajdzie taka potrzeba powiadommy służby ratownicze.
Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę pod żadnym pozorem nie zbliżajmy się do zwierzęcia. W wyniku szoku po zderzeniu z pojazdem, zwierze może być agresywne i może nas zaatakować. Dodatkowo nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać. Może być ono chore.