Aktualności

Podsumowanie akcji „Znicz 2017” na Opolszczyźnie

Data publikacji 03.11.2017

Policjanci zakończyli akcję „Znicz 2017”, która w tym roku trwała aż 7 dni. Mundurowi odnotowali w tym czasie 17 wypadków drogowych, w których 3 osoby zginęły, a 16 zostało rannych. Funkcjonariusze ruchu drogowego skontrolowali na Opolszczyźnie stan trzeźwości ponad 7 000 kierowców. Z tej liczby 52 zdecydowało się jechać po alkoholu - 27 z zatrzymanych to osoby, które kierowały samochodami. Pozostali to rowerzyści i motorowerzyści.

7 dni trwała policyjna akcja ,,Znicz 2017”. Jak co roku, w tym szczególnym okresie, policjanci dbali o bezpieczeństwo podróżujących przez Opolszczyznę. Policjanci zwracali baczną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Kontrolowali także ich trzeźwość oraz stan techniczny samochodów. Każda kontrola drogowa wiązała się również ze sprawdzeniem, czy jadący używają pasów bezpieczeństwa i czy dzieci są przewożone w fotelikach.

Działania Policji oraz innych służb polegały przede wszystkim na zapewnieniu płynnego i bezpiecznego przejazdu w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze informowali o możliwości dojazdu do parkingów oraz o występujących utrudnieniach w ruchu drogowym. Policjanci pieszym i rowerzystom rozdawali także odblaski. Mundurowi patrolowali także same nekropolie – tam o bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających groby dbali zarówno umundurowani jak i nie umundurowani funkcjonariusze policji.

Akcja "Znicz 2017" rozpoczęła się w piątek i zakończyła w czwartkowy wieczór. W naszym województwie było w nią zaangażowanych blisko 2 000 policjantów, a także inne służby.  Sami funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili ponad 7 000 kontroli stanu trzeźwości kierowców. Podczas całej akcji mundurowi zatrzymali 27 pijanych kierowców samochodów oraz 25 rowerzystów i motorowerzystów.

W ciągu tegorocznej akcji „Znicz 2017” na terenie województwa opolskiego doszło do 17 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osób, a 16 zostało rannych.

Najtragiczniejszym dniem podczas tegorocznej akcji „Znicz 2017” był piątek 27 października. Wówczas, w wypadku drogowym w powiecie brzeskim, zginęła 39-letnia kobieta. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca chevroletem podczas wyprzedzania straciła panowania na swoim samochodem i zderzyła się czołowo z ciężarową scanią. Również tego dnia, w powiecie strzeleckim, pod kołami samochodu zginął 68-letni pieszy.  

„Znicz 2017” na Opolszczyźnie to jednak nie tylko kierowanie ruchem, kontrole drogowe czy wypadki. Do niecodziennej sytuacji doszło w Opolu w Dzień Wszystkich Świętych. Wówczas, policjantów patrolujących okolice cmentarza komunalnego, poprosił o pomoc jeden z kierowców. Jak się okazało, w jego samochodzie była ciężarna kobieta. Policjanci szybko i bezpiecznie przekonwojowali parę do szpitala położniczego w Opolu, gdzie na świat przyszła zdrowa dziewczynka.

Powrót na górę strony