Aktualności

Pamiętaj! Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy

Data publikacji 27.10.2017

Jak ważne na drodze jest zachowanie kierowcy i pieszego, opolscy policjanci przypominają zawsze i przy każdej okazji. Okres świąteczny oraz długie weekendy to czas ich wzmożonej pracy. A wszystko po to, by uświadomić, ile może kosztować chwila nieuwagi, brak odblasków czy roztargnienie na drodze. Wśród różnych form profilaktyki znalazł się także spot mówiący o bezpieczeństwie pieszych pt. "Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy".

 

 

Początkiem 2015 roku opolscy policjanci wdrożyli program „Poprawa bezpieczeństwa pieszych”. Dotyczy on trzech obszarów - ujawniania wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych i samych pieszych, edukacji i infrastruktury drogowej. Działania te wpisuja się w akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”, skierowaną do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z policyjnych danych wynika, że 80 procent wypadków drogowych leży po stronie kierowców. Najczęstszą przyczyną takich wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowy przejazd przez przejście np. na czerwonym świetle lub gdy pieszy nie opuścił jeszcze przejścia.

Z kolei najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Wypadki z udziałem pieszych za lata 2014-2017

lata

Ilość wypadków

ranni

zabici

2014

158

137

30

2015

132

129

19

2016

157

148

18

I - IX 2017

75

70

11

Od kilku już lat, policjanci w całym kraju, prowadzą działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach każdej takiej akcji policjanci zwracają uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz na to czy piesi sami nie łamią zasad ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przy każdej okazji uświadamiają mieszkańców regionu, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachowywać się odpowiedzialnie, bowiem błędy popełnione na drodze, niestety mogą kosztować ludzkie życie.

Materiał wyprodukowany został przez Fundację Opolska Jazda oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wszystko po to, by uczestnicy ruchu drogowego byli świadomi, że z pozoru zwykłe roztargnienie i nieuwaga na drodze, mogą doprowadzić do tragedii.  


 

Powrót na górę strony