Aktualności

Akcja „Znicz 2017” - zmiany w organizacji ruchu drogowego

Data publikacji 31.10.2017

Akcja "Znicz 2017" trwa. Jak co roku, nad bezpieczeństwem mieszkańców Opolszczyzny udających się na groby bliskich, czuwać będą policjanci. Będziemy na głównych trasach wyjazdowych z miast i dojazdowych do cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają między innymi o to, by ruch w okolicach nekropolii odbywał się płynnie. Wskażą również miejsce, gdzie będzie można zaparkować samochód.

27 października opolscy policjanci rozpoczęli akcję „Znicz 2017”. Działania potrwają do 2 listopada. Głównym zadaniem policjantów będzie zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu w rejonach cmentarzy, ale również na głównych ciągach komunikacyjnych miast.

Zadaniem policjantów będzie również eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze zwracać będą uwagę na właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów (w okresie całej doby). Policjanci będą informować zainteresowanych o możliwości dojazdu do parkingów oraz o występujących utrudnieniach w ruchu drogowym. Jak co roku w tych dniach, przewiduje się wzmożony ruch pojazdów na drogach tranzytowych, jak również pojazdów i pieszych na drogach dojazdowych do cmentarzy i w rejonie samych nekropolii.

ZMIANY W OPOLU

W stolicy województwa największe natężenie ruchu kołowego przewidywane jest na drodze krajowej nr 94 oraz na ulicach: Wrocławskiej, Cmentarnej, Domańskiego i Zbożowej oraz w rejonie samego Cmentarza Komunalnego.

By zapewnić płynność i bezpieczeństwo ruchu oraz zapewnić miejsca parkingowe konieczna jest zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarza komunalnego w Opolu przy ul. Cmentarnej. Zmiany polegać będą na:

 • zmianie istniejącego oznakowania na ul. Zbożowej, od płyty cmentarnej, do pętli autobusowej jako ulicy jednokierunkowej;
 • wykorzystaniu płyty cmentarnej jako parkingu dla osób niepełnosprawnych oraz przystosowanie jego części na postój pojazdów „TAXI”, przy czym na pasażerów jednocześnie nie może oczekiwać więcej niż 6 pojazdów „TAXI”;
 • zmianie istniejącego oznakowania na ul. Zamiejskiej i Ludowej, gdzie na czas akcji „ZNICZ 2017” zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy (wjazd od strony ul. Zamiejskiej, wyjazd z ul. Ludowej);
 • wprowadzeniu na skrzyżowaniu ul. Domańskiego i Cmentarnej zakazu skrętu z ul. Domańskiego w ul. Cmentarną, znak nie dotyczy autobusów MZK w Opolu, pojazdów TAXI z pasażerami oraz służb komunalnych - te zostaną dopuszczone w kierunku cmentarza ul. Cmentarną;
 • dojazd dla osób odwiedzających groby bliskich umożliwiony będzie od strony ul. Wrocławskiej, gdzie pojazdy zawracają na rondzie przy stacji paliw, następnie z ul. Wrocławskiej będą kierowane w jednokierunkową drogę przez parking w rejonie salonu samochodowego, a dalej będą kierowane przez policjantów regulujących ruchem w stronę jednokierunkowej ul. Zbożowej, gdzie również będą wyznaczone miejsca do parkowania po prawej stronie tej ulicy (patrząc od strony płyty cmentarnej);
 • wyjazd z ul. Cmentarnej w ul. Domańskiego będzie umożliwiony tylko w prawą stronę – w kierunku ul. Niemodlińskiej, co zostanie oznaczone znakiem drogowym B-21 (zakaz skrętu w lewo, który nie będzie obowiązywał MZK, pojazdów TAXI z pasażerami oraz służb komunalnych);
 • Ulica Partyzancka będzie zamknięta w rejonie skrzyżowania ulicy Wrocławskiej i Domańskiego. Należy jechać ulica Północną w stronę CWK.

Ze względu na wprowadzone zmiany organizacji ruchu w rejonie Cmentarza Komunalnego w Opolu-Półwsi również na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej z ul. Domańskiego i ul. Partyzancką, zmieniona zostanie organizacja ruchu.

Zmiana polega na wprowadzeniu zakazu skrętu w lewo z ul. Wrocławskiej w ul. Domańskiego od centrum miasta (kanału Ulgi), zakaz skrętu w lewo nie będzie dotyczyć autobusów MZK, pojazdów TAXI i służb komunalnych (informacja zostaje umieszczona pod znakiem). Pas do lewoskrętu będzie wygrodzony zaporami drogowymi i pachołkami, a autobusy będą kierowane przez regulujących ruchem na skrzyżowaniu policjantów z pasa do jazdy na wprost.

Od godz. 14:00, 28 października 2017 roku, do godz. 14:00 - 2 listopada 2017 roku, na skrzyżowaniach ulic:

 • Wrocławskiej – Domańskiego – Partyzanckiej,
 • Wrocławskiej – Niemodlińskiej,
 •  Niemodlińskiej – Domańskiego,
 • 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej – Zbożowej – Wspólnej,
 • Pl. Piłsudzkiego – ul. Spychalskiego.

wprowadzony zostanie stały nadzór nad ruchem kołowym i pieszym. W razie potrzeby funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu podejmą ręczną regulację ruchem. 1-go listopada dla osób przybywających na cmentarz samochodem, udostępniony będzie parking samochodowy przy Centrum Handlowym „Karolinka” – Leroy Merlin. W okolicach samego Cmentarza Komunalnego w Opolu-Półwsi dostępny będzie parking z wydzielonymi miejscami. Osoby, które zamieszkują w okolicach cmentarza, proszone są, aby tego dnia na cmentarz udały się pieszo.

Przy cmentarzu na ulicy Zielonej w Opolu zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy, z możliwością parkowania pojazdów po jednej stronie jezdni. Wjazd na tę ulicę będzie możliwy od ulicy Kazimierz Wielkiego w kierunku ulicy Szczeszyńskiego.

Przypominamy również o ograniczeniach w ruchu pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, w następujących terminach:

- 31.10.2017 od godziny 18:00 do godziny 22:00;

- 01.11.2017 od godziny 8:00 do godziny 22:00.

Zobacz inne powiaty:

Namysłów►

Nysa►

Kędzierzyn-Koźle►

Prudnik►

Brzeg►

Kluczbork►

 • spotkanie z mediami
 • spotkanie z mediami
 • spotkanie z mediami
 • spotkanie z mediami
 • spotkanie z mediami
 • spotkanie z mediami
Powrót na górę strony