Aktualności

Taka służba – na boisku, w przedszkolu i z seniorami

Data publikacji 24.10.2017

Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć, jak wygląda służba policjanta „pierwszego kontaktu’”, to zapraszamy do lektury. Sierż. Daniel Suchocki jest dzielnicowym Komisariatu I Policji w Opolu. Funkcjonariusz ten doskonale wie, jak wcielić w życie hasło „dzielnicowy bliżej nas”. Oto wycinek jego tygodnia pracy.

Sierż. Daniel Suchocki jest funkcjonariuszem z Komisariatu I Policji w Opolu. Policjant pełni służbę dzielnicowego na opolskiej Pasiece. Miejsce ważne dla Opola ze względu na historyczne ulokowanie oraz największy park rekreacyjny w mieście.

Opolska Pasieka to głównie nieduże wspólnoty mieszkaniowe, często zamieszkane przez osoby starsze. Jak podkreśla sierż. Suchocki, w takiej sytuacji najskuteczniejszą formą profilaktyki są osobiste spotkania z seniorami. Wówczas mieszkańcy jednej kamienicy bądź klatki schodowej mogą dopytać dzielnicowego o rzeczy dla nich ważne. Dla Daniela Suchockiego najważniejszy jest osobisty kontakt: „mogę wówczas upewnić się, że mój rozmówca na pewno wszystko zrozumiał, ma to ogromne znaczenie zwłaszcza gdy tłumaczę jak działają oszuści metodą na tzw. wnuczka”.

Przedszkola to już od dawna „punkt obowiązkowy” dla dzielnicowych. Profilaktyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym, reakcja w przypadku zaatakowania przez psa czy ostrożność w kontaktach z obcymi – to elementy, na które policjanci zwracają uwagę dzieciom. Sierż. Suchocki podczas ostatniej wizyty w przedszkolu nr 3 – z uwagi na zbliżające się święto zmarłych – uczulał i ostrzegał przed ryzykownymi zabawami związanymi z Halloween. To często zabawy z ogniem czy branie cukierków od nieznajomych.

Zupełnie autorskim pomysłem sierż. Daniela Suchockiego było przeprowadzenie treningu z młodymi piłkarzami klubu Rodło Opole. Dzielnicowy – w czasie wolnym zapamiętały piłkarz – nie ograniczył się tylko do czysto piłkarskich rad. Jak sam mówi: „w sporcie ważniejsze niż osiągnięcie wyniku są zasady Fair Play. Wiele z nich jest przydatnych nie tylko na boisku, ale i w życiu – i to starałem się przekazać adeptom piłki nożnej”.

„Służba dzielnicowego daje duże możliwości na realizację własnych pomysłów - przyznaje Suchocki – i jak tu nie chcieć być dzielnicowym policji…”.

  • Taka służba – na boisku, w przedszkolu i z seniorami
  • Taka służba – na boisku, w przedszkolu i z seniorami
  • Taka służba – na boisku, w przedszkolu i z seniorami
Powrót na górę strony