Spotkanie w sprawie cyberprzestępczości - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Spotkanie w sprawie cyberprzestępczości

Data publikacji 12.10.2017

Policjantka do spraw profilaktyki społecznej uczestniczyła w spotkaniu z uczniami szkoły podstawowej w Kietrzu. Jego celem było uświadomienie młodym ludziom, czym jest cyberprzemoc. Poznali formy i przejawy tego negatywnego zjawiska, które może dotknąć każdego użytkownika internetu i urządzeń mobilnych.

Współczesny świat charakteryzuje rozwój mediów elektronicznych oraz wzrost ich popularności. Młodzież może wykonywać działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając o tym nawet świadomości. Jak się okazuje, specyfika mediów elektronicznych sprawia, że krzywdy doznawane przez ofiary tego typu działań, ich poczucie zagrożenia, w wielu przypadkach przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Niestety część z nich może doprowadzić nawet do tragedii.

Dlatego policjanci z Głubczyc wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Organizują działania prewencyjne podczas których, starają się ustrzec młode osoby przed tego typu zagrożeniami. Uczniowie kietrzańskiej szkoły podstawowej dowiedzieli się, że cyberprzemoc może przejawiać się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, sms-y, e-maile, udostępnianie zdjęć i filmów w internecie bez zgody osób na nich występujących.

Policjantka tłumaczyła jak się chronić przed tą formą cyberprzemocy i jak na nią reagować. Przedstawiła słuchaczom prezentację multimedialną, za pomocą której omówiła zagadnienia dotyczące przestępstw internetowych.                                                                                                                                                                                                                                                        

Na koniec uczniowie otrzymali od policjantki zakładki do książek na których umieszczone są numery alarmowe.

Apelujemy do wszystkich rodziców o to, aby interesowali się tym, co robią ich pociechy przed komputerem. Sprawdzajmy czy dzieci nie mają dostępu do nieodpowiednich dla nich treści.

 

 

  • Spotkanie w sprawie cyberprzestępczości