Aktualności

Rozmawiali o dopalaczach

Data publikacji 29.09.2017

Gdzie szukać pomocy, po czym rozpoznać dopalacze i przedmioty służące do ich zażywania? To tylko niektóre informacje, jakie przekazała policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które odwiedziły uczniów z Głubczyckiej Szkoły Średniej. Podczas spotkania rozmawiano z młodzieżą także na temat odpowiedzialności wiążącej się z ich zażywaniem oraz posiadaniem.

28 września policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  odwiedziły młodzież z Głubczyckiej Szkoły Średniej. Podczas prowadzonej prelekcji  uświadomiły ,że dopalacze to grupa różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, silnie wpływających na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowanie człowieka. Producent tych specyfików informuje, że jest to produkt kolekcjonerski, nie do spożycia przez ludzi. Okazuje się, że są to środki niebezpieczne.

Niektórzy z zażywających dopalacze trafiali do szpitala, byli hospitalizowani, groziła im śmierć. Nieznane są odtrutki na substancje zawarte w tych produktach, co gorsze nieznany jest także skład większości z nich. Należy pamiętać, że każdy organizm może zareagować inaczej na daną substancję. Spustoszenia, jakie powodują dopalacze w organizmie młodego człowieka są ogromne. Nawet niewielkie ilości tych środków mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Jak dopalacze wpływają na organizm i psychikę ludzi? Ludzie po dopalaczach często tracą kontrolę nad sobą, mogą sobie zrobić krzywdę lub spowodować wypadek. Niekiedy mają halucynacje, bóle głowy i klatki piersiowej, przyspieszone tętno, urojenia.


Ponadto nadmieniły o odpowiedzialności karnej jaka wiąże się z posiadaniem ww. substancji, grozi za to kara opisana w  art. 165 § 1 pkt 2 k.k. mówiącym o karze od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia dla tego, kto „sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach (...) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nieodpowiadające obowiązującym warunkom jakości.

 

Powrót na górę strony