Aktualności

78-latka zagubiła się w lesie - drogę do domu odnalazła po kilku godzinach błądzenia

Data publikacji 25.09.2017

O zagubieniu się w lesie 78-latki dyżurnego zaalarmowała jej – o 3 lata – starsza koleżanka. Policjanci, strażacy i rodzina natychmiast ruszyły na poszukiwania. Na szczęście przed nocą kobieta znalazła drogę do domu. Podczas wypraw na grzyby apelujemy o zachowanie czujności i orientacji w lesie. Przede wszystkim osoby starsze i dzieci nie powinny same wybierać się na grzyby. Dla własnego bezpieczeństwa miejmy u boku osobę sprawnie poruszającą się po lesie.

W piątek już w godzinach wieczornych dyżurny z Lewina Brzeskiego został zaalarmowany o zagubieniu się starszej kobiety. Sprawę zgłosiła zaniepokojona koleżanka, która razem z 78-latką, tego dnia wyszła na grzyby. Z jej relacji wynikało, że około południa rowerami wyruszyły do oddalonego o 2 km. od swojej miejscowości lasu. Tam na skraju pozostawiły jednoślady i poszły zbierać grzyby.

Policjanci ustalili, że niespełna godzinę później 78-latka oddaliła się od swojej, o 3 lata starszej, koleżanki. Kiedy samodzielne poszukiwania nie przyniosły rezultatu, kobieta zaalarmowała Policję. Do działań natychmiast włączyły się służby mundurowe. 30 osób – policjanci, strażacy i rodzina – ruszyli na poszukiwanie zaginionej.

Ta historia, na szczęście, zakończyła się dobrze. 78-latka cała i zdrowa odnalazła się. Tuż przed godziną 21:00, kiedy na dworze było już ciemno, kobieta znalazł drogę do domu. Mundurowi zauważyli ją na jednej z ulic w miejscowości skąd ruszyła na grzyby. Kobieta cała i zdrowa została przekazana pod opiekę rodziny.

 

Wyprawa na grzyby dwóch starszych mieszkanek naszego powiatu zakończyła się dobrze. Jednak abyśmy nie sprowadzali kłopotów na siebie i nie przysparzali zmartwień bliskim, wybierając się na grzyby, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

- przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu;

- do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci i starsze osoby nie powinny same wchodzić do lasu;

- nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni;

- przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych;

- warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.

 

 

Powrót na górę strony