Policjanci na obchodach 25-lecia pożaru w Kuźni Raciborskie
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadkom. Jacek Kozłowski wziął udział w obchodach 25 rocznicy wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej. „Tragedia - współpraca - doświadczenie – przyszłość” - pod takim przesłaniem odbyła się ta uroczystość. Jej celem było upamiętnienie współpracy służb: Straży Pożarnej, Policji, Wojska Polskiego i Służby Leśnej, oddanie hołdu ofiarom tej tragedii oraz odznaczenie mundurowych, którzy wykazali się profesjonalizmem podczas akcji gaśniczej.
W 25 rocznicę wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej, który strawił blisko 9,5 tys. hektarów lasu, przedstawiciele wszystkich służb biorących udział w jego gaszeniu oddali hołd dwóm strażakom poległym podczas akcji oraz wspominali tragiczną walkę z żywiołem. Gospodarzem obchodów XXV lecia pożaru w Kuźni Raciborskiej była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Zorganizowano je z myślą o wszystkich służbach biorących udział w akcji: Straży Pożarnej, Policji, Wojsku Polskim i Służbie Leśnej oraz aby upamiętnić strażaków, którzy zginęli w pożarze: Andrzeja Kaczynę z jednostki w Raciborzu i Andrzeja Malinowskiego z Ochotniczej Straży Pożarnej Kłodnica na Opolszczyźnie. Wydarzenie było także okazją do odznaczenia profesjonalizmu mundurowych podczas akcji gaśniczej, w tym również policjantów. Patronat honorowy nad uroczystościami związanymi z 25 rocznicą pożaru w Kuźni Raciborskiej objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W wydarzeniu uczestniczyli posłowie i senatorowie ziemi śląskiej i opolskiej, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z województwa Śląskiego i Opolskiego. Na czele reprezentacji policji garnizonu opolskiego stanął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadkom. Jacek Kozłowski. Obecni byli także przedstawiciele Straży Pożarnej, Wojska Polskiego i Służby Leśnej na czele ze swoimi szefami na szczeblu wojewódzkim. Wielu z gości, to mundurowi bezpośrednio zaangażowani w akcję gaśniczą 25 lat temu.
Obchody zakończyła defilada służb mundurowych. Następnie odbył się przejazd oficjalnych delegacji na teren pożarzyska, podczas którego przewodnicy z nadleśnictwa Rudy Raciborskie opowiadali o wpływie tragicznego pożaru na zasoby naturalne, a także o odbudowie lasu po pożarze. Delegacje złożyły wieńce i zapalili znicze pod krzyżem upamiętniającym śmierć mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego. Po zakończeniu części oficjalnej obchodów odbyły się występy i pokazy służb zaangażowanych w organizację obchodów m.in. koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Mundurowi z Raciborza obok innych służb zaprezentowali również swoje stoisko służbowe, na którym zaprezentowali m. in. sprzęt i elementy policyjnego wyposażenia do służby oraz broń i pojazdy służbowe.