Aktualności

Sprawdż za darmo swoje oświetlenie - "Twoje światła - Nasze Bezpieczeństwo"

Data publikacji 18.11.2022

Trwa ogólnopolska kampania pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Sprawdźcie stacje diagnostyczne z naszego regionu, gdzie można za darmo sprawdzić światła swojego pojazdu. Najbliższa okazja do sprawdzenia prawidłowego działania i ustawienia świateł już w najbliższą sobotę, 19 listopada.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu na prawidłowe oświetlenie pojazdów. Prawidłowy stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie które ma ma niewątpliwie ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Udział w tym projekcie zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

W dniach 19.11 i 3.12.2022 r., w wybranych stacjach diagnostycznych będzie można sprawdzić prawidłowe działanie i ustawienie świateł.

W załączniku znajduję się wykaz stacji biorących udział w akcji na terenie województwa opolskiego.

Prawidłowe działanie świateł, a także ich prawidłowe ustawienie ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Wielu zdarzeń z ich udziałem udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne i prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegł pieszego lub nie doprowadził do oślepienia innych kierujących.

Celem kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” jest przypominanie i uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważna jest widoczność na drodze.

Apelujemy również do pieszych o korzystanie z elementów odblaskowych! W sezonie jesienno – zimowym są mogą być mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony