Aktualności

Coś dla rowerzystów

Data publikacji 08.08.2017

Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Szczególnie latem, znacznie przyjemniej jest poruszać się jednośladem, niż stać samochodem w korkach. Rowerzyści poruszający się ulicami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mają w związku z tym uprawnienia, ale i obowiązki. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym.

Sezon rowerowy w pełni. Pogoda dopisuje – nie dziwi więc, że rowerzystów na drogach Opolszczyzny przybyło. Przypominamy, że każdy cyklista podlega przepisom ruchu drogowego w taki sam sposób, jak kierowca samochodu. Ich przestrzeganie to nie tylko wymóg prawny, ale i wyraz zdrowego rozsądku. Nieodpowiedzialne zachowanie rowerzystów może prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. W zderzeniu z samochodem cyklista jest bez szans.

Apelujemy również o właściwe zachowanie się kierujących jednośladami wobec pieszych. Tu z kolei bardziej poszkodowane mogą być osoby poruszające się na własnych nogach. Rowerzyści mają obowiązek poruszania się ścieżką dla rowerów lub w razie jej braku jezdnią. Chodnik jest dla pieszych. Wyjątek stanowią tzw. ścieżki dla rowerów i pieszych, których coraz więcej jest w parkach naszego województwa. Amatorzy dwóch kółek mogą się po nich poruszać, jednak pierwszeństwo mają tam zawsze piesi. Wzajemny szacunek i wyrozumiałość mogą zapobiec nie jednemu incydentowi.

Przypominamy również o odblaskach. Po zmroku w terenie niezabudowanym to obowiązek. Zawsze i wszędzie – to bezpieczeństwo.

Najczęściej popełniane wykroczenia przez cyklistów to między innymi:

- przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych;
- niekorzystanie z dróg dla rowerów;
- jazda po chodniku;
- wjazd rowerem na przejazd z dużą prędkością i bez zachowania ostrożności;
- nagłe zjeżdżanie z chodnika na jezdnię;
- brak sygnalizowania zamiaru skrętu;
- brak wymaganego oświetlenia.

Dla wszystkich rowerzystów – lektura obowiązkowa!

Powrót na górę strony