Aktualności

Zawsze w gotowości, aby nieść pomoc

Data publikacji 04.10.2022

Aby móc skutecznie prowadzić poszukiwania, policjanci szkolą się nieustannie w działaniach, wykorzystują specjalistyczny sprzęt, przeszkolone w tropieniu psy, przeczesują teren za pomocą dronów oraz kamer termowizyjnych. Często ogłaszany jest alarm dla całej jednostki - wszyscy policjanci stawiają się do służby, aby jak najszybciej odnaleźć osobę zaginioną. Liczy się czas oraz precyzja podjętych działań. Dlatego nie zwlekaj ze zgłoszeniem zaginięcia.

Akcje poszukiwawcze osób zaginionych to niezwykle ważny element policyjnej służby. Liczy się tutaj czas oraz precyzja podjętych działań. Dlatego na Opolszczyźnie działa powołany przy Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Opolu Nieetatowy Zespół do Poszukiwań Osób Zaginionych w Terenie Otwartym. Do zadań tego zespołu należy przede wszystkim wspieranie jednostek terenowych z województwa opolskiego w prowadzeniu działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi. Najczęściej zespół jest wykorzystywany do poszukiwań, gdzie życie i zdrowie ludzi jest zagrożone - są to m. in. potencjalni samobójcy, osoby starsze i przewlekłe chore.

Policjanci wchodzący w skład tej grupy są funkcjonariuszami SPPP w Opolu, którzy niejednokrotnie w czasie wolnym i po planowanej służbie biorą udział w działaniach. Poza podstawowym wyszkoleniem z zakresu poszukiwań, regularnie szkolą się w działaniach terenowych i z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologi. Policjanci szkolą się w własnym zakresie oraz we współpracy z poza policyjnymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi.

W poszukiwaniach uczestniczą również policjanci prewencji z komend i komisariatów, kryminalni, funkcjonariusze z Zespołu Poszukiwań Celowych komendy wojewódzkiej oraz przewodnicy psów szkolonych w tropieniu i prowadzeniu poszukiwań. Pomagają nam strażacy oraz grupy poszukiwawcze działające na zasadach wolontariatu.

Aby pomóc policjantom w skutecznych poszukiwaniach, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem zaginięcia. Nie trzeba czekać 24 godzin, nie ma ściśle określonego czasu dopuszczającego rozpoczęcie poszukiwań. Do każdego zaginięcia podchodzimy indywidualnie - im szybciej otrzymamy informacje o zaginięciu, tym skuteczniejsze mogą być poszukiwania.

Jeśli - niezależnie od upływu czasu - nieobecność osoby bliskiej wzbudza już w nas niepokój - czy to z racji jej wieku, choroby lub sytuacji życiowej - należy zadzwonić na nr alarmowy 112 lub udać się do najbliższej jednostki policji. Wówczas policjant przyjmujący zgłoszenie będzie zadawał nam różne pytania. Robi to po to, aby poszukiwania była jak najskuteczniejsze.

  • policjanci w trakcie poszukiwań
  • policjanci w trakcie poszukiwań
Powrót na górę strony