Aktualności

Razem dla bezpieczeństwa rowerzystów

Data publikacji 21.09.2022

Policjanci w codziennej służbie dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W swoich działaniach zawsze wspieramy bezpieczeństwo rowerzystów. Wiemy, jak przydatnym, ekologicznym i praktycznym środkiem transportu jest rower. Opolscy policjanci zawsze z wielkim zaangażowaniem wspierają również działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa użytkowników jednośladów. Tak też było przy III Opolskim Rajdzie Rowerowym zorganizowanym przez Urząd Miasta Opola.

Rower jako codzienny środek transportu stał się znanym widokiem na ulicach naszego regionu. Jest praktyczny i ekologicznych oraz pozwala na rozładowanie natężenia w ruchu.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Urząd Miasta Opole zorganizował po raz trzeci Opolski Rajd Rowerowy. Przy współudziale policjantów z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Opolu oraz innych partnerów przeprowadzono rowerowe wydarzenie promujące rower jako doskonały środek transportu.

O tym jak było na III Opolskim Rajdzie Rowerowym przeczytacie tutaj: Zabezpieczaliśmy III Opolski Rajd Rowerowy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.

Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Sprawne hamulce, dzwonek, odpowiednie oświetlenie to podstawy bezpiecznego korzystania z jednośladów. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.

Jako rowerzyści nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu naszych jednośladów. Za każdym razem jak odchodzimy od roweru, zapnijmy go zabezpieczeniem. Zdarza się, że okazja czyni złodzieja i nawet chwilowe pozostawienie roweru może spowodować jego kradzież.

Zarówno kierowcom samochodów, jak i rowerzystom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych.

Powrót na górę strony