Aktualności

Popełniasz te wykroczenia? Mogą Cię teraz sporo kosztować

Data publikacji 23.09.2022

Korzystanie z telefonu podczas jazdy, wyprzedzanie pomimo zakazu czy zlekceważenie czerwonego światła. Te wykroczenia popełniane są zbyt często, a wiąże się z nimi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli do tej pory traktowałeś je z przymrużeniem oka, pora aby to zmienić. Nowy taryfikator obowiązujący od 17 września znacząco zaostrza kary. Czas, aby zmienić złe nawyki - dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników dróg.

Chociaż licznie przeprowadzane testy i badania pokazują jasno, że korzystanie z telefonu podczas jazdy czy niezapięte pasy znacząco wpływają na stan bezpieczeństwa, to zbyt wielu kierowców lekceważy te przepisy. Tymczasem są one podstawą dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Podobnie z wyprzedzaniem na zakazie czy na przejściu dla pieszych. Nowy taryfikator obowiązujący od 17 września podwyższa liczbę punktów karnych za wybrane wykroczenia.Wprowadza też pojęcie recydywy, przy popełnieniu po raz drugi w przeciągu 2 lat danego wykroczenia.

Zachęcamy wszystkich kierowców do zapoznania się z nowym rozporządzeniem - akt prawny do pobrania. Dzięki temu możemy uniknąć przykrej niespodzianki. Oto kilka z wykroczeń drogowych, których karanie ulegnie zaostrzeniu od 17 września 2022 roku:

  • Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem lub pasażera - 5 pkt. karnych. W przypadku więcej niż 1 pasażera to 8 pkt.

  • Naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania
    słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - od 17 września 12 pkt. karnych (do tej pory 5)

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych i 15 pkt. karnych / recydywa: 3000 złotych;

  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych i 15 pkt. karnych / recydywa: 2000 złotych;

  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych 15 pkt. karnych / recydywa: 3000 złotych;

  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych i 15 pkt karnych / recydywa: 4000 złotych;

  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych i 15 pkt. karnych / recydywa: 5000 złotych.

Aby uniknąć dotkliwych kar recepta jest prosta - to przestrzeganie przepisów prawa drogowego. To przecież wciąż brawura, lekkomyślność i agresywna jazda są jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków. Nowe przepisy wzmacniają sankcje związane właśnie z takimi zachowaniami.

Powrót na górę strony