Aktualności

Kierowco - noga z gazu!

Data publikacji 16.09.2022

Kierowca audi blisko dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość na drodze krajowej 94. Jego niebezpieczne zachowanie zarejestrowała strzelecka grupa "SPEED". Za jazdę z prędkością 171 km/h na obowiązującej „dziewięćdziesiątce” 46-latek został ukarany mandatem karnym w kwocie 2500 zł oraz 10 punktów karnych. Policjanci apelują o rozsądek na drodze oraz przypominają, że od 17 września wchodzi w życie nowy taryfikator drogowy.

Kilka dni temu strzelecka grupa SPEED pełniła wzmożony nadzór na drodze krajowej 94. Jest to trasa łącząca Opole z Gliwicami, którą codziennie podróżuje kilka tysięcy pojazdów. Zachowanie jednego z nich w sposób szczególny zwróciło uwagę mundurowych.

W rejonie Błotnicy Strzeleckiej policjanci zauważyli pojazd poruszający się zdecydowanie za szybko. Już po chwili okazało się, że kierowca audi podróżuje z prędkością 171 km/h na obowiązującej „dziewięćdziesiątce”. Kierujący osobówką niezwłocznie został zatrzymany do kontroli.

Okazało się, że za kierownicą pojazdu siedział 46-letni mężczyzna. Mundurowi ukarali kierowcę mandatem karnym w wysokości 2500zł. Na konto 46-latka trafiło również 10 punktów karnych.

Strzeleccy policjanci apelują o rozsądek na drodze i stosowanie się do wyznaczonych ograniczeń prędkości. Przypominają również, że od 17 września zmienia się taryfikator drogowy. Przykładowo za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy kierowcy od 17 września grozi 500 zł mandatu i 12 punktów karnych.

Zmiany dotyczą także sytuacji, w której dojdzie do złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Wówczas mandat za popełnione wykroczenie będzie dwukrotnie wyższy. Oto kilka przykładów:

- przekroczenie prędkości 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych i 11 punktów karnych; recydywa: 2000 złotych i 13 punktów karnych;

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;

- złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;

- wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;

Od 17 września zacznie obowiązywać również zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Zostaną one usunięte po dwóch latach od regulowania mandatu, a nie od daty popełnionego wykroczenia.

Zniesione będą również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Powrót na górę strony