Aktualności

Za nami jedne z bezpieczniejszych wakacji na Opolszczyźnie

Data publikacji 09.09.2022

Policjanci ruchu drogowego podsumowali sytuację na drogach Opolszczyzny w trakcie wakacji. Odnotowaliśmy mniej wypadków, mniej osób zostało rannych oraz mieliśmy mniej ofiar śmiertelnych. Liczne działania kontrolne i prewencyjne policjantów opolskiej drogówki oraz większa świadomość użytkowników naszych dróg przynosi pozytywny skutek. Warto podkreślić również fakt, że na tle innych województw odnotowaliśmy najmniejszą liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Policjanci wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej podsumowali wakacyjną sytuację na drogach naszego regionu. W trakcie lipca i sierpnia przeprowadziliśmy liczne działania kontrolno-prewencyjne takie jak "Bezpieczna autostrada A4", "Prędkość", czy też "NURD" w trakcie których dbaliśmy o bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. To również działania na drogach lokalnych, w ramach działań komend powiatowych, czyli tam gdzie miejscowi policjanci wiedzą i przewidują że może dojść do przestępstw i wykroczeń drogowych. Często w tych działaniach uczestniczyli policjanci wchodzący w skład grupy „SPEED” - grupy powołanej do zwalczania niebezpiecznych zachowań na drogach.

Policjanci ruchu drogowego skupili się ponadto na eliminowaniu z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców. Tylko w lipcu i sierpniu policjanci sprawdzili stan trzeźwości 91 000 razy. Z tej liczby zatrzymali 262 nietrzeźwych kierowców. W analogicznym okresie 2021 roku sprawdzili 63 000 razy stan trzeźwości i zatrzymali 287 kierowców.

Czas wakacji to również działania profilaktyczne. W ich trakcie spotykaliśmy się z mieszkańcami naszego województwa aby rozmawiać o tym jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z naszych dróg. To również przekazywane materiały informacyjne oraz elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo, pieszych, rowerzystów i innych niechronionych użytkowników dróg.

Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość oraz niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze. Podczas tegorocznych wakacji w 85 wypadkach drogowych zginęło 10 osób, a 99 odniosło obrażenia. W analogicznym okresie 2021 roku doszło do 109 wypadków, gdzie zginęło 17 osób natomiast 113 osób zostało rannych. Tak więc w porównaniu do zeszłego roku, doszło do mniejszej ilości zdarzeń na drogach – o 24 wypadki mniej, o 14 osób rannych i 7 zabitych. Warto zauważyć, że na tle innych województw odnotowaliśmy najniższą liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Powrót na górę strony