Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu - nadkom. Jacek Kozłowski uczestniczył w otwarciu sezonu wodnego. Uroczystość odbyła się na Jeziorze Nyskim. W inauguracji uczestniczyli czescy i opolscy policjanci, ratownicy wodni, strażnicy rybaccy oraz przedstawiciele władz samorządowych.
31 maja, nad Jeziorem Nyskim zakończyło się szkolenie pt.: „ Poprawa bezpieczeństwa na obszarach wodnych pogranicza polsko- czeskiego Nysa 2017”.
Brali w nim udział policjanci z ogniw wodnych naszego województwa, ratownicy WOPR-u, studenci ratownictwa medycznego, funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackiej oraz zaproszeni policjanci z Republiki Czeskiej - na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Ołomuńcu płk. Tomaszem Landsfeld.
Szkolenie było podzielone na kilka modułów, a uczestnicy mogli m.in. przypomnieć sobie jak udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy czy też jak udzielać akcji ratunkowej z wykorzystaniem skuterów ratunkowych. Była także pozorowana akcja poszukiwawcza oraz działania z łodziami motorowymi.
Uczestników odwiedził Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu - nadkom. Jacek Kozłowski oraz komendant Komendy Powiatowej Policji w Nysie kom. Piotr Smoleń.
By wypoczynek nad wodą był bezpieczny:
- Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych;
- Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie;
- Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego;
- Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią;
- Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same;
- Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą.
Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.