Aktualności

Wyższe kwoty mandatów za kolizję drogową - przypominamy o obowiązującym taryfikatorze

Data publikacji 08.07.2022

Przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu, nieprawidłowe wyprzedzanie i manewry na skrzyżowaniach to nie jedyne sytuacje, w których możemy stracić klika tysięcy złotych w wyniku mandatu karnego. Od 1 stycznia 2022 wzrosła również kwota mandatu, nakładanego za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, popularnie nazywanym kolizją drogową.

Co może grozić sprawcy kolizji drogowej? Otóż przede wszystkim konieczność naprawienia szkód, które powstały w wyniku tego zdarzenia. W większości przypadków jest to pokrywane z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy. Co bardzo istotne, od nowego roku kierujący pojazdem mechanicznym za niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem w kwocie 1000 zł, plus kwota wykroczenia skutkowego, które popełnił.

Co to może oznaczać? Jeżeli np. kierowca zlekceważy sygnalizator drogowy i wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, to zgodnie z obowiązującym taryfikatorem może otrzymać mandat w kwocie 500 zł. Natomiast jeżeli następstwem tego było spowodowanie kolizji drogowej to kwota mandatu wzrośnie do 1500 zł. i przypisaniem 6 pkt. karnych.

Co warto podkreślić wysoki mandat to nie jedyna możliwa kara dla sprawców kolizji drogowych. Jeżeli nastąpiło rażące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to sprawa może zostać skierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie, który ma do dyspozycji kary finansowe aż do 30 000 zł.

Tylko w pierwszym półroczu 2022 na opolskich drogach doszło do ponad 4 000 kolizji drogowych. Najczęstszą ich przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych czy tez nieprawidłowe wykonywanie manewrów.

Niestety kolizje powodują również nieodpowiedzialni kierowcy, którzy kierują pojazdem po alkoholu. Od stycznia do czerwca br. na terenie Opolszczyzny spowodowali blisko 150 kolizji i 18 wypadków drogowych w których 18 osób zostało rannych a 2 zginęło.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega grzywnie karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 .

Powrót na górę strony