Aktualności

Nietrzeźwi kierowcy są na drodze realnym zagrożeniem

Data publikacji 06.07.2022

Wymówki, usprawiedliwienia, wskazywanie na jakieś "szczególne okoliczności" - kierowcy zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu tłumaczą się na różne sposoby. Jednak nic nie zmienia faktu, że pijani kierowcy stanowią realne zagrożenie na drodze dla wszystkich jej użytkowników. Od początku lipca opolscy policjanci zatrzymują codziennie po kilkanaście nietrzeźwych osób za kierownicą. Dla takich kierowców nie ma żadnej taryfy ulgowej. Wysoka grzywna, sprawa karna, wyrok, zakaz prowadzenia pojazdów - konsekwencje mogą być dotkliwe. Choć i tak można mówić o szczęściu, gdy zatrzymany "na podwójnym gazie" kierowca nie stał się przyczyną tragedii drogowej.

Jest wiele okazji podczas których proponowany jest alkohol. Czas wakacji sprzyja tego typu wydarzeniom. Niestety, niektórzy nadal ignorują apele i zasady bezpieczeństwa wsiadając „za kółko” po spożyciu alkoholu. Odpowiedzialny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze i nigdy nie wsiada za kierownicę, gdy wypije alkohol.

Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Jednak konsekwencje nietrzeźwych kierowców ponoszą również pasażerowie i inni użytkownicy dróg. Kierowco, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu nie ryzykuj życia swojego i innych. Nie wsiadaj za kierownicę. Kiedy nie masz pewności, co do stanu trzeźwości, zachowaj się rozsądnie i skorzystaj z urządzenia do badania w najbliższej jednostce Policji.

Po raz kolejny przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem!

Pamiętajmy!

  • będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
  • nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
  • mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
  • możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie - senni;
  • następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.
Powrót na górę strony