Aktualności

Podsumowanie działań "Bezpiecznie na wakacje - DK 11"

Data publikacji 01.07.2022

W miniony czwartek na opolskim odcinku drogi krajowej nr 11 opolscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili szeroko zakrojone działania kontrolne o nazwie ,,Bezpiecznie na Wakacje – DK 11’’. Dodatkowo w tą ważną inicjatywę włączył się również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu. Działania swoim zasięgiem objęły również ,,jedenastkę’’ na terenie innych województw, tj. śląskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

W wyniku podjętych działań policjanci skontrolowali blisko 100 pojazdów ujawniając 96 wykroczeń, 77 kierowców zostało ukaranych mandatami, wobec 19 zastosowano pouczenie natomiast na 2 kierowców został sporządzony wniosek o ukaranie do Sądu. Dodatkowo podczas prowadzonych działań zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych.

Co warto podkreślić na 96 ujawnionych wykroczeń aż 50 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Pomiary prędkości odbywały się w miejscach szczególnie niebezpiecznych, w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań i w miejscach gdzie dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Poza kontrolami w zakresie stosowania się do limitów prędkości policjanci skupiali się również na wykroczeniach polegających na nieprawidłowym wyprzedaniu, niewłaściwą zmianą pasa ruchu, jazdą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych. Co warto podkreślić w działaniach wykorzystany został również policyjny dron, który nadzorując ruch ,,z góry’’ ujawnił 23 wykroczenia polegające m.in. na nieprawidłowym wyprzedzaniu, wykonywaniu manewrów skrętu czy tez stosowaniu się do znaków drogowych.

Poza działaniami kontrolnymi równocześnie prowadzone były również profilaktyczne. Na specjalnym symulatorze uczestnikom ruchu pokazywano jak bardzo ważne jest dla naszego bezpieczeństwa korzystanie z pasów, które w sytuacji związanej z wypadkiem, przewróceniem się czy dachowaniem pojazdu bardzo często ratują życie i zdrowie ludzkie - więcej o akcji profilaktycznej przeczytasz tutaj.

W trakcie działań rozdawano elementy odblaskowe, które są jakże nieodzownym elementem bezpieczeństwa pieszych. Działania swoim zasięgiem objęły również ,,jedenastkę’’ na całej 600 km długości, tj. na terenie innych województw, tj. śląskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

W działania włączyła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu drogowego w Opolu.

Powrót na górę strony