Aktualności

Niebezpieczne wyprzedzanie w oku kamery policjantów grupy SPEED

Data publikacji 01.07.2022

Kierowca audi wyprzedzał w miejscu niedozwolonym, a prowadzący ciężarowe volvo wykonał ten sam manewr na przejściu dla pieszych. Niebezpieczna i nieodpowiedzialną jazdę zarejestrowali policjanci z oleskiej grupy SPEED. Funkcjonariusze tego dnia szczególnym nadzorem objęli krajową „jedenastkę” w związku z prowadzonymi tam wojewódzkimi działaniami „Bezpiecznie na Wakacje – DK 11”.

"Jedenastka" to  bardzo istotna trasa na mapie dróg krajowych w Polsce. Zaczyna się w Bytomiu prowadząc aż na północną część Polski i kończy dopiero w województwie zachodniopomorskim w Kołobrzegu. Co bardzo istotne w obecnym okresie jest obciążona  dużym natężeniem ruchu, kiedy to mieszkańcy południowej Polski udają się na wakacje nad Morze Bałtyckie, a z kolei mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w góry.  Duże natężenie ruchu ma z kolei negatywne przełożenie na bezpieczeństwo na drodze i liczbę wypadków drogowych.

W czwartek (23 czerwca) policjanci z oleskiej grupy SPEED patrolowali krajowa „jedenastkę” w ramach prowadzonych działań kontrolno – profilaktycznych „Bezpiecznie na Wakacje – DK 11”.

Celem akcji było zapobieganie oraz ujawnianie agresywnych i niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego, związanych z kontrolą  przestrzegania przez kierujących stosowania się do obowiązujących limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, nieprawidłową zmiana pasa ruchu oraz obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i prawidłowym przewożeniu dzieci.

Około godz. 7.30 w Bąkowie (pow. kluczborski) policjanci zarejestrowali niebezpieczną jazdę kierującego audi q8, 63-latka z powiatu kępińskiego. Mężczyzna najpierw wykonał w sposób niebezpieczny manewr wyprzedzania samochodu ciężarowego w miejscu objętym zakazem, a chwilę później gnał 131 km/h na obowiązującej „dziewięćdziesiątce”. Za te wykroczenia otrzymał mandat w wysokości 2 000 złotych i 13 punktów karnych.

Cztery godziny później funkcjonariusze zarejestrowali kolejny niebezpieczny i nieodpowiedzialny manewr wyprzedzania. W miejscowości Wojciechów (pow. oleski) na ul. Kluczborskiej kierujący ciężarowym volvo, 70-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego, wyprzedzał „dostawczaka” na przejściu dla pieszych. Ten manewr kosztował go 1 500 złotych, a dodatkowo na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych.

Apelujemy o rozwagę na drodze i przypominamy, że nadmierna prędkość i brawura to wciąż jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Kierowca łamiący przepisy ruchu drogowego stwarza zagrożenie życia i zdrowia zarówno swojego jak i innych uczestników ruchu!

Powrót na górę strony