Aktualności

Odpowiedzą za włamania do altanek

Data publikacji 21.06.2022

Dzięki czujności działkowicza policjanci z Brzegu zatrzymali 2 mężczyzn podejrzewanych o szereg włamań. To 29 i 36-letni mieszkańcy Brzegu. W ich zainteresowaniu były altanki, z których ginął sprzęt ogrodniczy. Swoim działaniem spowodowali straty na kilka tysięcy złotych. Zatrzymani łącznie usłyszeli 20 zarzutów. Grozi im teraz kara do 10 lat więzienia.

Kilka dni temu o godzinie 7:00 policjanci z Brzegu otrzymali zgłoszenie o tym, że dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn wychodzi z jednego z kompleksów działkowych w mieście. Ze zgłoszenia wynikało, że mieli oni przy sobie wózek, na którym przewozili pompę wody i kosiarkę spalinową.

Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Niedaleko ogródków zauważyli mężczyzn odpowiadających rysopisowi. Kiedy ich zatrzymali, szybko się okazało, że sprzęt który mieli przy sobie pochodził z kradzieży. Funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, zebrali ślady i materiał dowodowy.

Z policyjnych ustaleń wynika, że 29 i 36-latek mają związek również z włamaniami do kilku innych altanek. Straty jakie spowodowali swoim działaniem to kilka tysięcy złotych. Usłyszeli łącznie 20 zarzutów, które dotyczą kradzieży i włamań. Grozi im teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

Jeśli nie chcemy narazić się na straty finansowe warto skorzystać z poniższych rad:

  • Wartościowych przedmiotów (kosiarek, pił, sprzętu elektronicznego czy agregatów) najlepiej nie zostawiać na działce.
  • Zachowaj dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Pamiętaj, że złodzieja goni czas, a więc każde dodatkowe zabezpieczenie jest dla niego przeszkodą i może go odstraszyć.
  • Stan zabezpieczeń należy kontrolować co jakiś czas.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy. Może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami: poznaj sąsiadów, wymieńcie się telefonami, zwracajcie uwagę na wasze działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji.

O wszelkich dostrzeżonych zagrożeniach na terenie ogrodów działkowych oraz o kradzieży lub włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego na miejscu włamania, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w ustaleniu osób podejrzanych.

Powrót na górę strony