Aktualności

Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

Data publikacji 17.06.2022

Przed nami kolejny w tym roku, długi weekend. Prognozy pogody zapowiadają słoneczne i ciepłe dni, więc część z nas wybierze się w podróż i na wypoczynek. Dlatego policjanci ruchu drogowego będą prowadzić kontrole na głównych trasach wyjazdowych z miast oraz na drogach z największym natężeniem ruchu i ilością wypadków. Dla piratów drogowych nie będzie taryfy ulgowej. Warto również zadbać o swój dom lub mieszkanie. W czerwcu obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Mamy kilka dobrych sposobów na zabezpieczenie się przed zakusami przestępców.

Przed nami kilka dni wolnego. Część z nas będzie wypoczywać w domu, a inni wybiorą się w podróż.W tym okresie spodziewamy się większego ruchu. Z kolei to może wiązać się z większą ilością zdarzeń drogowych. Dlatego też policjanci szczególną uwagę zwracać będą na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jako użytkownicy dróg pamiętajmy o nowych przepisach związanych z ruchem pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Zwróćmy również uwagę na innych, niechronionych użytkowników dróg - rowerzystów i osoby poruszające się na hulajnogach. Ładna pogoda sprzyja tego typu aktywnościom.

Pamiętajmy także o tym, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), w razie wyjazdu za granicę potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),
  • przed podróżą nie pij alkoholu,
  • bądź wypoczęty i wyspany,
  • w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,
  • przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,
  • pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Oprócz zwiększonego ruchu na drogach, policjanci spodziewają się, że mieszkańcy naszego województwa wolny czas będą spędzać również nad wodą. Ważnym jest aby pamiętać, że podróżując i wypoczywając nad wodą robić to należy z wyobraźnią i rozwagą.

15 czerwca przypada Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Zatem wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpieczeniu swojego mieszkania i domu:

  • dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,

  • poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

  • nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.

Powrót na górę strony