Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w trosce o kierowców

Data publikacji 06.07.2022

Niebezpieczne manewry, notoryczne przekraczanie prędkości, parkowanie utrudniające życie niemal wszystkim - zachowania, których jesteśmy świadkami zbyt często. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy jeszcze skuteczniej zwalczać takie praktyki. Okazuje się, że właśnie ze względu na wykroczenia drogowe najczęściej korzystamy z tego interaktywnego narzędzia. KMZB jest intuicyjna i prosta w obsłudze, a nasze zgłoszenia inicjują policyjne kontrole we wskazanym miejscu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które internauci mogą wykorzystać do określania problemów związanych z sytuacjami drogowymi i porządkowymi. Dzięki informacjom od mieszkańców można w jeszcze efektywniejszy sposób zarządzać patrolami i wpływać na poprawę bezpieczeństwa. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego ważnym jest istnienie narzędzi, które pozwolą na rzetelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń, które mogą występować w społeczności lokalnej.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane i sprawdzane przez mundurowych, by później można było przejść do eliminacji zagrożenia. A te są bardzo różne – od aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci czy kłusownictwa, przez nieprawidłowe parkowanie i niszczenie zieleni, aż po złą organizację ruchu drogowego.

W sumie możemy wybrać spośród 24 kategorii zagrożeń, które naszym zdaniem występują w okolicy w której mieszkamy czy przebywamy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy skorzystać wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z dodania opisu czy dodatkowych informacji, dzięki którym policjanci szybciej i skuteczniej rozwiążą dany problem czy wyeliminują niebezpieczną sytuację.

Dzięki informacjom przekazanym przez społeczeństwo, Policja może jeszcze lepiej wykonywać postawione przed nią zadania, reagując na wskazane na mapie zagrożenia. Z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas ma realny wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania

Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,  link do strony KMZB ​​​​​

  • akceptujemy regulamin,

  • chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje,

  • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia,

  • w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ".

Jeżeli chcesz mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w Twojej okolicy podziel się swoimi spostrzeżeniami z Policją. Reaguj na zagrożenia, a wspólne działania przyniosą najbardziej oczekiwany efekt - bezpieczeństwo. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony