Aktualności

Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w rozgrzanym samochodzie

Data publikacji 02.06.2022

Nadchodzi okres letnich upałów. Przypominamy więc, że przebywanie w rozgrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych pupili. Apelujemy także, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać w rozgrzanym samochodzie dzieci lub zwierząt. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Roztargnienie, brak wyobraźni i pośpiech w połączeniu z wysoką temperaturą tworzą niebezpieczną kombinację. Wnętrze pojazdu nagrzewa się w szybkim tempie, staje się swego rodzaju szklarnią, a temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Apelujemy, aby nawet na chwilę nie pozostawiać dzieci i zwierząt w rozgrzanym słońcem samochodzie. Takie zachowanie stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia naszych bliskich.

Zareaguj jeśli widzisz dziecko, czy też zwierzę pozostawione w pojeździe. Upewnij się czy w pobliżu nie ma kierowcy. Sprawdź czy drzwi są otwarte. Jeżeli nie przyniesie to efektu, natychmiast powiadom odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pozostań na miejscu i monitoruj sytuację. Pamiętaj, że w takiej sytuacji wybicie szyby w samochodzie, by uwolnić dziecko lub zwierzę ze śmiertelnej pułapki, nie pociąga za sobą odpowiedzialności za zniszczenie mienia.

Na parkingach przy sklepach, galeriach handlowych i innych obiektach zwracaj uwagę, czy w zaparkowanym samochodzie, obok którego przechodzisz, nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bądź obojętny, nie bój się zareagować. Twoje zdecydowane działanie może uratować czyjeś życie.

Warto także pamiętać by w upalne dni planować zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i pupile byli bezpieczni. Nawet szybkie zakupy planuj rozważnie. Kiedy nie masz możliwości pozostawienia dziecka pod opieką osoby zaufanej, zabierz je ze sobą na zakupy. Pewnie potrwają trochę dłużej, ale będziesz mieć pewność, że pociecha jest bezpieczna.

 

Powrót na górę strony