Aktualności

Spotkaliśmy się z młodymi rowerzystami

Data publikacji 27.05.2022

Policjanci z Brzegu odwiedzili młodzież z 4 klasy Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle. Okazją do spotkania były zbliżające się egzaminy na kartę rowerową. W myśl zasady #JednoślademBezpiecznieDoCelu zajęcia dotyczyły zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze i znajomości przepisów drogowych. Młodzieży życzymy zdania egzaminów i samych bezpiecznych przejażdżek rowerowych.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego, oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Podczas spotkania policjanci przypominali o przepisach, które obowiązują rowerzystów. Powtórzyli znajomość znaków drogowych i wymaganego wyposażenia roweru. Była to również dobra okazja by zachęcić młodych rowerzystów do korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Podkreśliliśmy, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka, szelki i opaski odblaskowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Młodzież otrzymała książeczki „Bezpieczny rowerzysta”. Dzięki nim mogą poszerzyć swoją wiedzę, która przyda im się nie tylko podczas egzaminu na kartę rowerową, ale przede wszystkim by jeżdżąc na rowerze zawsze bezpiecznie docierali do celu.

PRZYPOMINAMY!

Zadbajmy, aby nasze jednoślady były dobrze wyposażone i sprawne:

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Warto tutaj przypomnieć kilka podstawowych zasad:

 • Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów, a jeśli takiej nie ma to z jezdni (możliwie najbliżej prawej krawędzi). Rowerzyści poruszający się po chodnikach stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji dla pieszych, Dlatego uszanujmy prawo i chodnik pozostawmy pieszym – to miejsce gdzie oni powinni czuć się bezpiecznie.
 • Pojazd, który wyprzedza rowerzystę ma obowiązek zachować od niego odstęp nie mniejszy niż 1 m.
 • Rowerzysta chcąc skorzystać z przejścia dla pieszych, powinien się przed nim zatrzymać i przejść przez jezdnię, niedopuszczalne jest przejeżdżanie przez przejście.

Rowerzysta może korzystać z chodnika wówczas gdy:

 • warunki pogodowe zagrażają jego  bezpieczeństwu na jezdni (wieje silny wiatr, jest mgła, obfite opady deszczu lub śniegu).
 • opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem;
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
 • Umundurowany policjant rozdaje książeczki młodzieży
 • Umundurowany policjant rozdaje książeczki młodzieży
 • policjant w kamizelce odblaskowej podczas pogadanki z dziećmi w klasie
 • policjant w kamizelce odblaskowej podczas pogadanki z dziećmi w klasie
 • policjant w kamizelce odblaskowej podczas pogadanki z dziećmi w klasie
 • policjant w kamizelce odblaskowej podczas pogadanki z dziećmi w klasie
 • pamiątkowe zdjęcie z dziećmi policjantami i maskotką policyjną
 • policyjna maskotka częstuje dzieci cukierkami
 • policyjna maskotka częstuje dzieci cukierkami
Powrót na górę strony