Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 13.05.2022

Blisko 400 wykroczeń wobec pieszych i rowerzystów ujawnili opolscy policjanci w ramach akcji "NURD". Do najczęstszych błędów kierowców wciąż zaliczamy nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu lub przejeździe rowerowym czy też wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na skutki wypadków drogowych. Dlatego apelujemy zarówno do kierowców, pieszych jak i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności i wzajemne poszanowanie na drodze.

Piesi i rowerzyści są szczególną grupą uczestników ruchu drogowego. W zderzeniu z samochodem, nawet gdy pojazd ten porusza się wolno, mogą odnieść poważne obrażenia. Przy większej prędkości mówimy już o realnym zagrożeniu życia.

Dlatego policjanci w sposób szczególny zwracają uwagą na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tylko w ubiegły czwartek policjanci w całym województwie opolskim zatrzymali do kontroli blisko 400 kierowców, którzy popełnili wykroczenia wobec pieszych i rowerzystów. Do najczęstszych błędów kierowców wciąż należy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy też nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i rowerzyście. Natomiast piesi ryzykując swoim życiem często przechodzą w miejscach niedozwolonych.

Jednocześnie przypominamy, że każdy pieszy powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Dlatego apelujemy również o zachowanie szczególnej ostrożności przez pieszych i rowerzystów. Kierowcy muszą mieć możliwość dostrzeżenia ich i czas na reakcję.

Przypominamy o noszeniu odblasków - w wielu przypadkach właśnie dzięki nim unikniemy niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na zmniejszenie prędkości, zasadę pierwszeństwa, a także zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych.

Powrót na górę strony