Aktualności

Ostrzegamy przed oszustami

Data publikacji 04.05.2022

Krapkowiccy policjanci po raz kolejny przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą oszusta podającego się za policjanta lub wnuczka. Pamiętajmy! Funkcjonariusze Policji NIGDY nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Uważajmy również na wiadomości SMS, w których pojawiają się nieznane nam linki do stron internetowych – to również próba oszustwa!

Metody działania przestępców ciągle ewoluują tak, aby uśpić czujność ofiar oraz uzyskać ich zaufanie wykorzystując przy tym autorytet policjantów. Przestępcy dokonujący oszustw nadal pozostają bardzo aktywni i w dalszym ciągu odnotowywane są kolejne przestępstwa, zarówno metodą 'na policjanta', jak i 'na wnuczka'.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zawsze możemy potwierdzić dane osoby dzwoniącej wybierając numer alarmowy 112.

Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

W SZCZEGÓLNOŚCI PAMIĘTAJMY O TYM, ŻE FUNKCJONARIUSZE POLICJI NIGDY NIE INFORMUJĄ O PROWADZONYCH PRZEZ SIEBIE DZIAŁANIACH TELEFONICZNIE! NIGDY NIE PROSZĄ TEŻ O WYBIERANIE PIENIĘDZY Z BANKÓW LUB PRZELANIE NA INNE KONTA BANKOWE, A TYM BARDZIEJ PRZEKAZYWANIE ICH KURIEROM BĄDŹ W WYZNACZONYCH PRZEZ ROZMÓWCĘ MIEJSCACH.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Powrót na górę strony